Ve válce na Ukrajině to nyní rozhodně nevypadá na příměří, natož na trvalý mír. Přesto se o tom, jak by válka mohla skončit, mluví stále víc. Kyjev opakuje, že musí zvítězit, a totéž říkají představitelé Spojených států, Francie, Česka nebo třeba Polska. Definice vítězství ale přesto může být hodně rozdílná. Jak konkrétně? A co se musí stát, aby na vyjednávání o ukončení bojů vůbec mohlo dojít?

Co znamená vítězství

Ukrajina opakuje, že chce získat zpět všechna území, která jí podle práva patří. Tedy oblasti, které Rusko nelegálně okupuje, včetně poloostrova Krym. Objevila se sice tvrzení, že část Západu tlačí Ukrajince k míru, ale Spojené státy nebo země Evropské unie Ukrajinu v jejím postoji oficiálně podporují – zdůrazňují, že nad agresorem musí zvítězit. A že o tom, kdy nastane vhodná doba na jednání o míru, má rozhodnout Kyjev sám.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.