Brazilská policie a portugalská pobočka Interpolu rozbily zločineckou síť provozující fiktivní společnost, která okradla tisíce brazilských investorů s pomocí podvodného schématu inspirovaného filmem Vlk z Wall Street. Gang založil český občan usazený v Lisabonu, informovala v úterý agentura Reuters s odvoláním na policii.

Brazilská policie ve svém prohlášení uvedla, že český občan otevřel v Lisabonu call centrum, do něhož najal stovky chudých Brazilců žijících v portugalském hlavním městě. Ti měli za úkol volat lidem v Brazílii a přesvědčovat je, aby investovali do akcií. Peníze končily na účtech společnosti, zatímco obětem podvodu bylo oznámeno, že prostředky zmizely vlivem poklesu trhu.

„V zoufalství (...) byli povzbuzováni k dalším investicím v naději, že si ztrátu vynahradí,“ uvedl policejní šéf Eric Sallum. „Ukázalo se ale, že i nové investice vytvářely ztráty, které se tak nabalovaly jako sněhová koule,“ dodal.

Vyšetřování ukázalo, že skupina fungovala nejméně čtyři roky, během nichž podvedla tisíce lidí, z nichž mnozí přišli o celoživotní úspory. Zisk společnosti se pohyboval v milionech brazilských reálů.

Šest vůdčích představitelů gangu bylo zatčeno a čelí obvinění z podvodu a praní špinavých peněz, bankovní účty byly zmrazeny a několik falešných internetových stránek bylo zrušeno.

V call centru panovala „sociopatická atmosféra“, která podle policie připomínala tu z filmového trháku Vlk z Wall Street z roku 2013. Snímek byl natočen podle pamětí Jordana Belforta, který v 90. letech skončil ve vězení za podvody na investorech, jež připravil o miliony dolarů. Zaměstnanci byli podle policie vyzýváni, aby se na film dívali a napodobovali chování hlavní postavy, kterou hrál Leonardo Di Caprio.

„Heslo ve firmě znělo: myslete na sebe a své rodiny, na oběti zapomeňte,“ řekl Sallum.