Regionální hlasování málokdy způsobují palcové titulky za hranicemi země. Přesně to se ale teď děje kvůli vítězství nizozemských farmářů v tamních krajských volbách.

Strana, která před pár lety ani neexistovala, porazila ve volbách do krajských zastupitelstev minulý týden všechny zavedené partaje včetně strany premiéra Marka Rutteho a skončila první na pásce. Jde přitom o formaci jednoho tématu: odporu proti rozhodnutí kabinetu snižovat emise v zemědělství.

Vítězství v regionálních volbách si připsala strana známá pod zkratkou BBB (BoerBurger Beweging, v překladu Hnutí farmář–občan), kterou dalo dohromady rozhodnutí Rutteho vlády radikálně omezit do konce tohoto desetiletí nitrátové emise a amoniak, které vypouštějí do ovzduší a půdy nizozemské farmy. V zemi rozlohou menší než Česko se chovají miliony krav a prasat a intenzivně se hnojí. Nizozemsko je po USA druhým největším vývozcem zemědělského zboží na světě.

Protože se v minulosti země často stala inkubátorem trendů, které se pak rozšířily do ostatních států v Evropě, analytici upozorňují, že by zastánci Green Dealu – dohody o omezení zplodin vypouštěných do ovzduší v EU do roku 2030 – měli zpozornět.

„Lidi, co se to, sakra, stalo?!“ reagovala na nečekané vítězství předsedkyně BBB, farmářka a jediná poslankyně za stranu Caroline van der Plasová. „Teď už nás nemohou ignorovat,“ dodala. 

Rutteho koalice plánuje snížit v rámci tažení za čistším vzduchem a vodou počet krav až o třetinu a nabízí za to farmářům odstupné. Většinu zemědělců ale vláda nepřesvědčila, aby svoji živnost upravili nebo pověsili na hřebík. Tisíce farmářů loni v létě na protest proti „zelené“ politice kabinetu blokovaly několik týdnů svými traktory dálnice a vykydaly hnůj před vládními budovami.

BBB později nabrala i část městských voličů, když vláda zastavila několik bytových projektů s odůvodněním, že velké stavby také produkují emise. Rutteho kabinet tím reagoval na několik soudních verdiktů, že Nizozemsko porušuje mezinárodní dohody i evropské zákony, když neomezuje nitrátové emise. Zemi už za to byly vyměřeny první pokuty.

Teď je mezi sankcionovanými i samotná Rutteho čtyřkoalice. Porážkou od BBB přišla o většinu v nizozemském Senátu, protože jeho složení určují volby do krajských zastupitelstev. Bez podpory v Senátu přitom nelze schvalovat zákony.

BBB je v něm nově nejsilnější stranou s 15 senátory ze 75, ve většině případů naprostými nováčky v politice. Rutteho schopnost prosazovat vládní kroky bude nyní podstatně oslabena, protože premiér bude muset při každém kroku žádat podporu u opozice.

Nemusí však zůstat jen u dopadu na domácí dění. Podobně jako nizozemští farmáři protestovali proti Green Dealu také němečtí, francouzští a před dvěma týdny i belgičtí zemědělci. Evropská klimatická politika byla na jejich demonstracích rámována jako novodobá tyranie a živobytí farmářů jako její oběti.

Podle některých sociálních vědců by se proto revolta proti Green Dealu mohla replikovat v dalších evropských státech. „Nizozemsko bylo vždycky trochu poslem toho, co se pak dělo jinde,“ tvrdí specialistka na populismus evropských stran Catherine Fieschiová. Nizozemsko jako první liberalizovalo držení měkkých drog, jako první zavedlo eutanazii a také jako první zažilo džihádistický útok, vraždu kontroverzního režiséra Thea van Gogha v roce 2004.

„Úspěch BBB je znamením, že se v Evropě začíná formovat zelený bumerang. Řadu vlád by to mohlo narušit, zejména pokud jsou to koalice,“ řekla Fieschiová deníku The Guardian.

Politickou podporu BBB vyjádřili v uplynulých měsících šéfka krajní pravice ve Francii Marine Le Penová a také vedení polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Ta je na půdě EU spojencem české vládní ODS. Green Deal obě partaje pravidelně kritizují.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.