Lék na diabetes druhého typu Ozempic má výpadek. Výrobce nestíhá uspokojit silnou poptávku, která se zvedla zejména mezi lidmi, kteří lék používají k hubnutí. Lidé trpící cukrovkou nicméně mohou Ozempic nahradit jinými léky.
Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové spotřeba Ozempicu narostla. Domnívá se, že je lék předepisovaný i na jiné diagnózy, než je diabetes.
Účinná látka semaglutid, kterou obsahuje Ozempic, má totiž i prokázaný vliv na úbytek tělesné hmotnosti. Způsobí, že se uživatel cítí po jídle déle plný.
„Zvyšuje pocit sytosti a trochu zpomaluje vyprazdňování žaludku,“ vysvětlil dříve pro HN přednosta Centra diabetologie IKEM Martin Haluzík. Uživatel léku je tak nucený jíst menší porce. „Nejde o složení, ale o množství jídla. Pokud sní svou normální porci, může mu být špatně od žaludku,“ upozorňuje Haluzík.
Lék se prodává ve formě injekčních per, která si dotyčný jednou týdně aplikuje zpravidla do břicha, stehna nebo paže.
Častější předepisování Ozempicu i na hubnutí připouští také zástupci dánské společnosti Novo Nordisk, která lék vyrábí. Zvýšený zájem očekávají celý letošní rok. „Výrobní kapacita společnosti se průběžně zvyšuje, výrobní linky fungují sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Novo Nordisk stav průběžně monitoruje a investuje do dalšího strukturálního navyšování svých výrobních kapacit,“ říká David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, jejímž členem Novo Nordisk je.
Zároveň vyzval veřejnost, aby se vyvarovala užívání léku k něčemu jinému, než k čemu je určený, tedy k regulaci cukru v krvi v případě onemocnění diabetem. Výpadek se nicméně týká pouze jedné ze tří dostupných sil léku Ozempic na českém trhu, konkrétně síly jednoho miligramu účinné látky. A měl by oproti očekávanému měsíci trvat nakonec jen 14 dní. Dodávky by se tak měly obnovit 18. dubna.
Američané vykoupili zázračný lék, po kterém hubnou i miliardáři. Češi si tak na něj musí počkat
Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka stát dočasně po dobu nedostatku Ozempicu zakáže jeho předepisování pro léčbu jiných pacientů než diabetiků. Nebude také možný vývoz tohoto léku do zahraničí.
„Rozhodli jsme umožnit preskripci jen pro schválené indikace a podmínky úhrady. V praxi tak po určitou dobu nebude možné předepsat toto léčivo pacientům, kteří si jej hradí sami, nebo lékařem bez stanovené specializace,“ doplnil. Sami si ho hradí právě lidé, kteří si jím léčí obezitu.
Na český trh měl letos přijít i silnější lék s názvem Wegovy od stejné firmy, který obsahuje tutéž účinnou látku ve větším množství. Právě kvůli nedostatečným kapacitám společnost Novo Nordisk ale rozšíření do Evropy posouvá až na rok 2024. Kromě Dánska je zatím Wegovy dostupné na kontinentu jen v Norsku.
Čeští diabetici nicméně v ohrožení nejsou. Podle Haluzíka stále existují alternativy, zejména v podobě léků se stejnou účinnou látkou, které mohou lidé s cukrovkou brát v případě nedostatku injekcí.
Vědecký sekretář České diabetologické společnosti Jan Šoupal na pondělní tiskové konferenci vyzval diabetiky, aby si zkontrolovali své zásoby léků a případně se svým lékařem včas řešili, aby měli medikamentu dostatek. Podle jeho odhadů jde řádově o tisíce pacientů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist