Ve Finsku jsou cesty o něco delší, než jsme zvyklí ze středu Evropy. To platí i pro pouť na „jaderný ostrov“ Olkiluoto na západě země. Z Helsinek trvá cesta autem do zapadlé vesnice Eurajoki, v jejímž katastru se ostrov nachází, několik hodin. Zvlášť v průběhu skandinávské zimy je navzdory kvalitním silnicím a funkční údržbě finskou krajinou potřeba cestovat obezřetně, a tedy pomalu. Z Eurajoki zbývá pak zhruba ještě 20 kilometrů jízdy dál na západ skrze zdánlivě nekonečné lesy a přes krátký můstek spojující ostrov s pevninou, než se před návštěvníkem otevře pohled na impozantní bloky jaderné elektrárny.

A stejně zdlouhavá byla i cesta Finska za nejnovějším a největším evropským jaderným reaktorem. Blok elektrárny Olkiluoto číslo 3 začal v neděli dodávat elektřinu do sítě, a je tedy v regulérním provozu. „Výroba v elektrárně Olkiluoto 3 stabilizuje cenu elektřiny a hraje důležitou roli ve finské ekologické transformaci. Výroba elektřiny šetrná k životnímu prostředí je bezpochyby jedním z hlavních trumfů, které Finsko má,“ prohlásil Jarmo Tanhua, generální ředitel provozovatele elektrárny Teollisuuden Voima Oyj (TVO).

Jen kdyby to bylo o 14 let dříve, chtělo by se namítnout. Zůstaneme-li u řidičské paralely, je to, jako by Finové po cestě třikrát skončili v příkopě, za opravu a odtah vozu zaplatili násobek ceny auta, posádka se nesmiřitelně rozhádala a část se nakonec rozhodla jet jinam.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.