Česká národní banka na svém květnovém jednání překvapila trh těsným hlasováním ohledně stability úrokových sazeb. Tento vývoj výrazně změnil očekávání trhu ohledně letošního směřování sazeb ČNB, které měly dle konsenzu trhu začít od poloviny letošního roku postupně klesat. Květnové jednání odsunulo první možný pokles sazeb až k závěru roku. Nelze však vyloučit i scénář, že k prvnímu snížení sazeb dojde až v roce příštím, a to navzdory tomu, že poslední čísla o inflaci byla pod očekáváním trhu i ČNB.

Tento vývoj byl způsoben zejména výrazným poklesem cen potravin. Ty sice v dubnu obvykle klesají, letošní pokles byl však výrazně silnější, než by odpovídalo této tradiční sezonnosti. Ačkoli u řady položek vidíme citelný pokles inflace měřené meziročním srovnáním, do velké míry jde o efekt vysoké srovnávací základny z loňska. Z pohledu meziměsíčního růstu u mnoha cen sice již nepozorujeme tak výrazné růsty jako loni, ale u mnoha z nich se jedná o nárůsty, které jsou vyšší, než bylo běžné v tomto ročním období v minulých letech.

To přináší určité otazníky ohledně toho, kam až inflace v příštím roce klesne. Podobné vyznění totiž měly i poslední ceny výrobců, které poklesly nad očekávání u cen průmyslových či zemědělských výrobců, ale ceny služeb pokračovaly v silném meziměsíčním růstu, jenž v letošním roce výrazně překonává dlouhodobý vývoj. Z inflace tak odeznívá růstový impulz z titulu skokového růstu cen řady komodit, nicméně proinflační vlivy se začínají postupně přelívat do jiných částí ekonomiky a okruhů cen, což může komplikovat její udržitelný návrat k dvouprocentnímu cíli centrální banky.

I když inflace bude dále klesat, její odhad na příští rok je v současné době extrémně nejistý, jelikož není možné v současnosti věrohodně předpovědět, jak se ekonomika v posledních dvou letech v prostředí dvouciferné inflace změnila a jaký efekt přeceňování cen nastane začátkem příštího roku. Tohoto rizika si jsou centrální bankéři vědomi a mohou tak nakonec dospět k závěru, že pokles sazeb může být vhodné načasovat až poté, co bude známa lednová inflace. Ta totiž teprve skutečně prozradí, kam bude směřovat inflace v příštím roce a do jaké míry je možné měnovou politiku uvolnit.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze