Na kraji lesíka poblíž německých Cách vedla do podzemí obří díra. Na první pohled bylo jasné, že tady se buduje něco hodně velkého. Nešlo ale o tunel železnice či dálnice, čemuž by odpovídal rozsah stavby. Provozovatel přenosové soustavy na západě Německa Amprion tam na podzim roku 2020 budoval elektrické vedení propojující Německo s Belgií známé jako Alegro. To bylo výjimečné jak rozsahem, tak tím, že bylo vedeno pod zemí. Ne všude sice bylo nutné podkopat chráněný les, i prostý výkop však představoval ve srovnání se standardními stožáry investičně mimořádně náročnou akci.

Nyní už je 90kilometrové Alegro dokončené a Amprion se pouští do výrazně ambicióznějšího projektu. Pět set kilometrů dlouhý Rhein-Main-Link má do průmyslového středu Německa přivést elektřinu z větrníků v Severním moři.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.