Světové ekonomiky soupeří o své místo v globální zelené ekonomice. Rozruch kolem nedávno zavedených dotací USA pro zelené projekty vyplývající ze zákona o snížení inflace zároveň vyvolal zájem o zelenou transformaci i u nás. Evropské firmy, jako například Volkswagen, okamžitě začaly tuto příležitost využívat v investičních rozhodnutích a EU obratem zaváděla protiopatření v podobě Průmyslového plánu pro Green Deal, aby firmy udržela.

Pro Česko je to příležitost, jak konečně využít svého potenciálu a stát se centrem zeleného průmyslu. Jak umožnit velkým i malým českým firmám nabízet vyšší přidanou hodnotu a být úspěšné v dodavatelských řetězcích po celém světě. Abychom toho dosáhli, je třeba dekarbonizaci zajistit podporu ze strany vlády, firem a občanské společnosti. Všichni tito aktéři spolu přitom musí komunikovat, spolupracovat a sdílet expertizu a data, tak jako se tomu děje například v Polsku v kontextu kapitálových trhů.

Realitou ale zatím zůstává, že české firmy postrádají potřebnou podporu a obávají se o své místo na trhu. Proaktivní přístup k řízení dekarbonizace ze strany vlády je zaseklý na často konzervativním postoji tradičního průmyslu a části široké veřejnosti.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.