Konference Trendy v ocelářském sektoru, která proběhla začátkem června v Bruntálu, přinesla řadu prognóz a výhledů do budoucnosti, která se v hutním průmyslu počítá na desetiletí. Hovořili o nich zástupci renomovaných výrobců, odborníci na energetiku i bankovnictví. Konference se zúčastnili zástupci dodavatelských firem i zákazníků pořadatelské společnosti Alfun. Co je na konferenci zaujalo?

Petr Klinger, 

manažer nákupu firmy Atrea, která vyrábí vzduchotechniku

Pro mě byla zajímavá diskuse k cenám komodit z Evropské unie versus okolní svět, a to včetně celních bariér, a téma ochrany evropských výrobců. A jak se všechny tyto atributy odráží na cenách finálních výrobků. Moji pozornost vzbudil názor, že generace Z bude již mít zakotveny jiné hodnoty, a tím pádem od ní můžeme čekat jiné nákupní chování a větší vstřícnost k celé filosofii Green Deal. To otevírá velmi zajímavé úvahy pro firmy výrobního charakteru, jak v budoucnu nakupovat, kde nakupovat a jak případně tyto nákupy diverzifikovat.

Jakub Železný,

moderátor konference, redaktor České televize

konference Alfun. Jakub Železný, moderátor konference, redaktor České televize.
Foto: HN - Jiří Zerzoň

Z konference jsem si odnesl poznání, že obdobné problémy jako v ocelářství mohou být v jakémkoli jiném oboru a obráceně. Z příspěvku jednoho z účastníků konference jsem si jako velmi výstižný pro celé setkání, ale i pro všechna naše rozhodnutí v byznysu i v soukromí zapamatoval citát hokejisty Wayna Gretzkyho: „Vždycky se snažím bruslit tam, kde puk bude, ne tam, kde byl.“

Ladislav Filáček, 

člen týmu strategického nákupu firmy 2VV, výrobce vzduchových clon, rekuperačních a větracích jednotek

konference Alfun. Ladislav Filáček, člen týmu strategického nákupu firmy 2VV, výrobce vzduchových clon, rekuperačních a větracích jednotek.
Foto: HN - Jiří Zerzoň

Zaujala mě prezentace Josefa Sklenáře z pořádající společnosti Alfun, který hovořil o řešení dovozů ze třetích zemí za covidu na jaře 2021 a důvodech nedostatku oceli na českém trhu. S kolegy jsme si uvědomili, že jsme tehdy stáli před podobnými problémy, nicméně jsme se stále snažili o to, aby zákazníci dostávali naše výrobky v požadované kvalitě a termínu. Pro budoucí vývoj se nám jevila velmi zajímavá prezentace Jiřího Brandýse z firmy ArcelorMittal, který hovořil o dekarbonizaci výroby oceli do roku 2050, kdy se bude vyrábět bez použití klasického uhlí jako činidla k redukci oxidů železa v železné rudě, a o snížení emisí CO2. Překvapilo mě, že již v současnosti ArcelorMittal nabízí některé výrobky s certifikací Xcarb. Při jejich produkci již dnes vzniká výrazně méně CO2. Je inspirativní vidět snahu výrobce ocelí o dosažení uhlíkové neutrality. Na druhé straně ale možná bude velmi těžké přesvědčit zákazníky k používání těchto ocelí v našich výrobcích, protože se budou pohybovat ve vyšší cenové hladině. Ale více asi ukáže až čas.

Pavel Šebela, 

výkonný ředitel firmy AT Weldsteel, která se zabývá zakázkovou výrobou kovových výrobků a konstrukcí

konference Alfun. Pavel Šebela, výkonný ředitel firmy AT Weldsteel, která se zabývá zakázkovou výrobou kovových výrobků a konstrukcí.
Foto: HN - Jiří Zerzoň

Kontroverzní se mi jevilo téma emisních povolenek, které je nutné platit za výrobu oceli. Když je jejich cena v Evropě několikanásobně vyšší než ve zbytku světa, nutně se musím ptát, zda se v Evropě nedostaneme do pozice, že budeme nekonkurenceschopní. Zaujal mě také dotaz, zda by výrobci i bez restrikcí přistoupili na investice do technologií chránících životní prostředí. Dle mého názoru lidé sami o sobě dělají věci, které neodporují zdravému rozumu. Většina si je vědoma nutnosti ochrany životního prostředí. Jenže nařízení a restrikce jsou bohužel často koncipovány tak, že zdravému rozumu odporují, a proto je mnohdy velmi těžké je dodržovat.

Kateřina Machálková,

vedoucí nákupu závodu Dvorce ve společnosti KVS Ekodivize specializující se na recyklace průmyslových odpadů

konference Alfun. Kateřina Machálková, vedoucí nákupu závodu Dvorce v KVS Ekodivize specializující se na recyklace průmyslových odpadů.
Foto: HN - Jiří Zerzoň

Překvapilo mě, v jak velké míře se ocelářský průmysl věnuje trendům v oblasti ekologie a dbá také na využívání alternativních zdrojů. Na konferenci opakovaně zaznělo, že další roky budou v ocelářském sektoru formovány snahou o snížení uhlíkové stopy a všechny firmy budou nuceny se touto problematikou zabývat. Budeme muset přemýšlet, od koho ocel nakupujeme, zaměřit se na společnosti, které budou mít certifikát dokládající, kolik při výrobě ušetřily CO2.

Pavol Masaryk,

manažer nákupu společnosti Adlo – Security Doors, která vyrábí, prodává a servisuje bezpečnostní dveře

konference Alfun. Pavol Masaryk, manažer nákupu společnosti Adlo – Security Doors, která vyrábí, prodává a servisuje bezpečnostní dveře.
Foto: HN - Jiří Zerzoň

Byl jsem mile překvapený, že se velká pozornost věnovala ekologii, environmentálně udržitelnému způsobu výroby oceli. Všichni víme, že je naše odvětví jedním z největších producentů CO2. A protože už mám vnoučata, velmi mi záleží na tom, abych i já mohl alespoň malou měrou přispět ke zlepšení životního prostředí. Proto jsem s nadšením přijal informaci, že hutě ArcelorMittal už vlastní technologie na výrobu oceli v elektrických obloukových pecích s nulovou nebo jen minimální produkcí CO2. Každopádně mě těší, že se naše společnost bude moci pyšnit tím, že vyrábí nejen nejbezpečnější dveře na trhu, ale že nákupem materiálů od ArcelorMittal přes společnost Alfun to budou dveře s minimální uhlíkovou stopou.

Článek vznikl ve spolupráci s firmou Afun.