Americký akciový index Nasdaq 100, který zahrnuje stovku největších nefinančních firem obchodovaných na burze a na který se nahlíží jako na barometr růstových podniků, chystá úpravu svého složení. Chce omezit vliv velkých společností, z nichž tři největší v něm mají více než 30procentní podíl. Píše o tom server CNBC.

Populární růstový index od začátku roku zpevnil zhruba o 37 procent. To je výrazně více než indexy S&P 500 a Dow Jones. Posledně jmenovaný zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků.

Společnost Nasdaq 7. července oznámila, že provede speciální úpravu indexu Nasdaq 100. V platnost vstoupí před otevřením trhu 24. července.

Nasdaq rovněž uvedl, že speciální úprava indexu má za cíl „vyřešit nadměrnou koncentraci v indexu přerozdělením vah“. Pravidelně se index upravuje čtvrtletně.

Tři největší pozice v indexu mají akcie společností Microsoft, Apple a Nvidia. Jen cena akcií Nvidie se letos téměř ztrojnásobila. Deset nejvýznamnějších podniků v indexu představuje kombinovanou váhu téměř 59 procent.

Chystaná úprava je třetí v historii Nasdaqu. Společnost uvedla, že nové rozdělení vah oznámí 14. července.

„Speciální rebalance je součástí metodiky indexu Nasdaq 100 a zajišťuje, že indexové fondy budou dodržovat pravidla pro diverzifikaci. Speciální rebalance Nasdaqu 100 se uskutečnila i v letech 2011 a 1998,“ uvedl ředitel indexových produktů Nasdaqu Cameron Lilja.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist