Svým objemem soukromé investice rozhodují nejen o současné prosperitě, ale i o zdravém ekonomickém rozvoji. V prosperující zemi se dobře daří lidem i firmám. Zdravý hospodářský vývoj je přitom totožný s dynamickým a zároveň udržitelným růstem.

Kvůli prodlužování průměrné délky života díky růstu životní úrovně ovšem dynamický růst, podporovaný soukromými investicemi, vyžaduje také odpovídající přírůstky obyvatel v produktivním věku. Bez přílivu pracovníků z Východu, především z nových členských zemí EU a z Ukrajiny, si o ekonomickém růstu můžeme pouze nechat zdát.

Tito lidé, jejichž podíl na zaměstnanosti v Česku činí 15 procent, přicházejí za lepšími pracovními i životními podmínkami. Jsou obvykle ze zemí s nižší životní úrovní, méně rozvinutou demokracií a rovněž odlišnou kulturou, náboženstvím, zvyky i tradicemi. Jejich vzorce chování mohou být nekompatibilní s těmi našimi. K udržení společenské harmonie a politické stability je přitom nezbytná postupná asimilace nově příchozích s většinovou společností. Politická nestabilita je totiž bariérou, která odrazuje zahraniční investory.

Podobně jako se naše malá otevřená ekonomika neobejde bez pracovní síly z Východu, je zároveň závislá na investicích ze Západu. Hlavně z původních zemí EU, USA, Kanady a asijských tygrů. Podle OECD je Česko čtvrtou nejotevřenější ekonomikou světa ve vztahu k zahraničním investorům. Nejdůležitějšími jsou pro nás technologické investice. Ty jako součást přímých zahraničních investic představují hlavní faktory růstu produktivity práce a konkurenceschopnosti. Převážně jde o soukromé investice, které zde usilují o zhodnocení. Investoři tak reagují na skutečnou domácí a zahraniční poptávku a výrobky a služby prodávají se ziskem, jehož část u nás reinvestují. 

Činí tak, protože důvěřují institucím Česka, že ochrání jejich majetek. Bez stabilního přílivu soukromých investic si zde nelze představit prosperitu, zdravý ekonomický vývoj a stabilní demokratický systém. Proto by vláda v ochraně soukromého vlastnictví měla být nekompromisní, zvlášť když perspektivní investoři hrozí odchodem ze země.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist