Svým objemem soukromé investice rozhodují nejen o současné prosperitě, ale i o zdravém ekonomickém rozvoji. V prosperující zemi se dobře daří lidem i firmám. Zdravý hospodářský vývoj je přitom totožný s dynamickým a zároveň udržitelným růstem.

Kvůli prodlužování průměrné délky života díky růstu životní úrovně ovšem dynamický růst, podporovaný soukromými investicemi, vyžaduje také odpovídající přírůstky obyvatel v produktivním věku. Bez přílivu pracovníků z Východu, především z nových členských zemí EU a z Ukrajiny, si o ekonomickém růstu můžeme pouze nechat zdát.

Tito lidé, jejichž podíl na zaměstnanosti v Česku činí 15 procent, přicházejí za lepšími pracovními i životními podmínkami. Jsou obvykle ze zemí s nižší životní úrovní, méně rozvinutou demokracií a rovněž odlišnou kulturou, náboženstvím, zvyky i tradicemi. Jejich vzorce chování mohou být nekompatibilní s těmi našimi. K udržení společenské harmonie a politické stability je přitom nezbytná postupná asimilace nově příchozích s většinovou společností. Politická nestabilita je totiž bariérou, která odrazuje zahraniční investory.

Podobně jako se naše malá otevřená ekonomika neobejde bez pracovní síly z Východu, je zároveň závislá na investicích ze Západu. Hlavně z původních zemí EU, USA, Kanady a asijských tygrů. Podle OECD je Česko čtvrtou nejotevřenější ekonomikou světa ve vztahu k zahraničním investorům. Nejdůležitějšími jsou pro nás technologické investice. Ty jako součást přímých zahraničních investic představují hlavní faktory růstu produktivity práce a konkurenceschopnosti. Převážně jde o soukromé investice, které zde usilují o zhodnocení. Investoři tak reagují na skutečnou domácí a zahraniční poptávku a výrobky a služby prodávají se ziskem, jehož část u nás reinvestují. 

Činí tak, protože důvěřují institucím Česka, že ochrání jejich majetek. Bez stabilního přílivu soukromých investic si zde nelze představit prosperitu, zdravý ekonomický vývoj a stabilní demokratický systém. Proto by vláda v ochraně soukromého vlastnictví měla být nekompromisní, zvlášť když perspektivní investoři hrozí odchodem ze země.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze