Libor Winkler, jeden z nejbohatších Čechů a filantropů, dlouho věřil, že u veřejných zakázek se soutěž, tedy trh, postará o nejlepší výsledek. Sám ale zažil několik případů, u kterých zjistil, že systém v tomto směru nefunguje. Soutěží se pouze nejnižší cena a výsledek bývá často tristní.
„Sice byla cena nízká, ale produkt nekvalitní. Dogmaticky používaný koncept nejnižší ceny prostě nefunguje,“ říká Winkler, spolumajitel a šéf finanční skupiny RSJ Investments, v nové podcastové sérii Hospodářských novin nazvané reVize Česka.
Sérií HN navazují na úspěšnou jarní akci, uspořádanou v partnerství s podnikatelskou iniciativou Druhá ekonomická transformace. Ta sdružuje významné tuzemské byznysmeny a chce pomoci změnit republiku v dalších třech dekádách v otevřenou a úspěšnou zemi.
Winkler patří mezi aktivní představitele iniciativy vedle řady předních českých byznysmenů, jako je Martin Vohánka (Eurowag), Tomáš Salomon (Česká spořitelna), Jakub Havrlant (Rockaway), Martin Wichterle (Wikov), Kateřina Kadlecová (USSPA, Zuzana Ceralová (Petrof) či Leopold Bareš (Sipral).
Winklerovým tématem v Druhé ekonomické transformaci je právě zefektivnění a zprůhlednění zadávání veřejných zakázek. Podle jeho slov jsou problémy vidět nejčastěji v oblasti staveb dopravní infrastruktury a IT systémů pro státní správu. „Tam jsou nejvíce na očích nekvalitní vozovka a nefunkční aplikace. A vede to k tomu, že náklady jsou nakonec vyšší.“
Winkler zdůrazňuje, že do hry musí vstoupit jiná kritéria než jen nejnižší cena. Mluví zejména o kvalitní metodice zadávání, veřejné kontrole a maximální transparentnosti výběrového řízení, v němž nutně nemusí vyhrát nejnižší cena. „Už jen to, že se to nasvítí, aby na vše bylo vidět, je obrovský přínos.“
V podcastu mluví o tom, že lze těžko z neefektivních veřejných zakázek vinit úředníky, kteří většinou jen následují výklad zákona. „Ani kdyby tam byl nadčlověk, tak to nebude fungovat,“ podotýká Winkler. „Jakmile nejedou podle kritérií, hrozí jim hned trestní stíhání.“
„Nebaví mě shromažďovat majetek,“ říká Libor Winkler, který na dobročinnost věnoval stovky milionů korun
Winkler spolupracuje s českou firmou Datlab, která se specializuje na získávání, zpracování a analýzu dat v sektoru veřejných zakázek. Z jejich analýzy vyplynulo, že nejpokročilejší nastavení mají v rámci Evropy v Rakousku, Nizozemsku a Velké Británii. „Lepší je nevymýšlet kolo a inspirovat se venku,“ uvádí podnikatel s tím, že Česko na mapě Datlabu svítí jako stát, který nejvíce sází na nejnižší cenu. Jde přitom o důležité téma: 15 procent hrubého domácího produktu teče právě přes veřejné zakázky. „To jsou obrovské peníze, které by si měl moderní stát pohlídat,“ dodává Winkler.
Tlak tuzemských byznysmenů na vytvoření dobrého podnikatelského prostředí sílí a Druhá ekonomická transformace je jednou z nejviditelnějších snah se současnou situací a tempem změn něco dělat.
„Považujeme se za byznysmeny, kterým leží Česko na srdci. Nemáme plán B, to znamená utéct někam do Švýcarska. Chceme žít tady a zlepšovat podmínky pro podnikání zde v Česku,“ říká Winkler s tím, že ohledně stavu Česka není optimista ani pesimista. „Sebemrskačství není na místě, ale zároveň teď zaostáváme víc, než je zdrávo. Česko v posledních letech prohospodařilo náskok ze skupiny zemí bývalého východního bloku.“
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist