Česko má sice v porovnání s evropskými zeměmi nadprůměrný počet lékařů na počet obyvatel, přesto pro udržení zdravotní péče musí doktoři sloužit nekonečné přesčasy. Nyní jim došla trpělivost a plánují hromadné protesty. Podle odborníků je to jen vrchol problémů, které se rodí roky, a pokud to někdo nezmění, systém se pomalu rozloží.
„Bez zahájení postupných změn, které zaberou minimálně 5–10 let, to nepůjde. Nemocniční síť v současné podobě je dlouhodobě neufinancovatelná, odčerpává prostředky a personální kapacity z ostatních segmentů, kde je potřebujeme pro budoucnost více,“ říká Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku iHETA.
Experti sepsali deset největších bolestí českého zdravotnictví a vyzývají, aby se na nápravě začalo pracovat hned. „Neprobíhá ale veřejná diskuse, jaké vlastně zdravotnictví chceme mít a jak jej financovat, protože se politici tohoto tématu bojí. I kdyby se nyní podařilo personálně přesčasovou krizi v nemocnicích ‚zažehnat‘, nebude trvat dlouho a problémy se zcela jistě vyvalí někde jinde,“ říkají experti.
1. Nemocnice na každém rohu
Proč musí mít Česko více než 150 zařízení akutní lůžkové péče, když obdobně velké země si vystačí s méně než polovinou a ty, které prošly reformami, dokonce ještě s menším počtem? Měli bychom určit, které nemocnice musí udržovat připravenost 24/7 přijímat pacienty a které od toho mohou být osvobozeny. Ano, je nepopulární a pracné vysvětlovat voličům, že jezdit do
většího zařízení je pro ně výhodnější a bezpečnější.
Co se dočtete dál
- Proč má Česko 150 nemocnic?
- Funguje primární péče?
- Kde mizí lékaři?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.