Podzim je tu. Dny se zkracují a zároveň začíná sezona schvalování státního rozpočtu na další rok. První poločas boje s letošním rozpočtem vláda prohrávala, ve druhé půli se drží statečně. I když schodek téměř 300 miliard korun je spíše nevýhra. A příští rok? Dalších více než 250 miliard na dluh. V době, kdy neřádí pandemie, nešílí ceny energií, nekolabuje světový finanční systém a nemusíme živit armádu nezaměstnaných, je to více než dost. Navíc je v návrhu několik otazníků, které si zaslouží zmínit.

Nevyjasněné zůstává financování Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). V příštím roce bude chybět na financování plánovaných téměř 30 miliard korun a v dalších letech bude objem chybějících prostředků rychle narůstat. Snížením investičních transferů SFDI ze státního rozpočtu sice dochází k optickému zlepšení salda rozpočtu, nicméně v metodice ESA 2010 (statistická metodika používaná v zemích Evropské unie) je změna financování SFDI jen přesunem v rámci celkového vládního sektoru, který nemění jeho celkové saldo. Návrh státního rozpočtu a odhadované údaje za celý vládní sektor (včetně mimorozpočtových fondů, krajů a obcí) by měl být maximálně transparentní.

Pozornost a vysvětlení si vyžaduje zvýšení očekávaných daňových příjmů v příštím roce o 19 miliard korun, k němuž došlo dodatečně v průběhu září. Návrhy rozpočtu ze srpna a září přitom vychází ze stejných makroekonomických předpokladů. Odkud se tedy vzaly? Deus ex machina.

Šanci na další změny k lepšímu bude mít vláda v rozpočtu na rok 2025. Půjde ovšem o rok dalších parlamentních voleb. Dilema mezi rozpočtovou odpovědností a bojem proti populismu už tu jednou bylo. A jistě si pamatujete, jak dopadlo.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist