Finsko nemůže vyloučit podíl státního aktéra na poškození plynovodu spojujícího zemi s Estonskem. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla Finská bezpečnostní a zpravodajská služba, známá pod zkratkou SUPO.
Plynovod Balticconnector byl v neděli brzy ráno odstaven kvůli neobvyklému poklesu tlaku a obavám z úniku plynu. Pokles tlaku zaznamenal finský provozovatel plynovodu Gasgrid Finland v noci na neděli během bouře, napsala agentura Reuters. V úterý finská vláda potvrdila, že plynovod byl poškozen, stejně jako paralelní telekomunikační kabel.
Finský premiér Petteri Orpo prohlásil, že únik plynu byl pravděpodobně způsoben vnějším zásahem, vyšetřování je ale teprve na začátku. Vyšetřovatelé mimo jiné prověřují lodní dopravu v oblasti v době incidentu.
Byli to opravdu Ukrajinci? Co všechno mění výbuchy ruských plynovodů a jejich vyšetřování
Hlavní vyšetřovatel Risto Lohi podle Reuters uvedl, že podle předběžných zjištění se zdá, že poškození způsobila spíše „mechanická síla“ než exploze. Připustil přitom, že škody mohla způsobit například lodní kotva.
Ředitel Finské bezpečnostní a zpravodajské služby Antti Pelttari podle agentury AP na čtvrteční tiskové konferenci odmítl říci, zda za případnou sabotáží může být Rusko. „Zapojení státního aktéra však nelze vyloučit,“ řekl novinářům. „Kdo za tím stojí, je předmětem vyšetřování, které nebudeme podrobněji komentovat,“ dodal.
Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg ve středu prohlásil, že pokud se prokáže úmyslný útok na plynovod mezi Finskem a Estonskem, bude NATO reagovat. Poškozením plynovodu by se měli ve čtvrtek zabývat ministři obrany aliance, kteří druhým dnem jednají v Bruselu.
Plynovod Balticconnector je dlouhý 77 kilometrů a vede mezi finským městem Inkoo a estonským Paldiski. Plyn může proudit oběma směry v závislosti na tom, kde je větší poptávka. Opravy poškozeného potrubí potrvají nejméně pět měsíců, oznámili jeho provozovatelé, finská firma Gasgrid Finland a estonská Elering.
Loni v září poškodily dosud nevysvětlené výbuchy plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Německa a dále do Evropy. Rusko označilo incident za teroristický útok a naznačilo, že za ním stojí západní země. Západní politici ruská obvinění odmítli a někteří naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. List The New York Times později napsal, že za sabotáží mohla být proukrajinská skupina. Také Kyjev ale jakékoli zapojení do věci odmítá.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist