Loštice na Šumpersku se proslavily výrobou aromatických tvarůžků. V třítisícovém městě ale sídlí i úspěšná strojírenská společnost ZLKL, která loni poprvé překročila miliardový obrat. Její zakladatel Ladislav Brázdil si k letošnímu 30. výročí fungování podniku nadělil vítězství v soutěži PwC Firma roku 2023. Soutěž vyhlašují Hospodářské noviny, titulárními partnery jsou poradenská společnost PwC a Moneta Money Bank.

„Už nyní jsme se svými hospodářskými výsledky dostali mezi strojírenskou špičku naší velikosti v České republice a chceme jít dál. Naší vizí je stát se i evropskou špičkou v našem oboru,“ říká Brázdil. ZLKL je podle něj připravena na akvizici firem ve strojírenství.

Společnost nabízí širokou škálu strojírenských činností od obrábění přes lisování, svařování, povrchové úpravy až po vývoj. Mezi její zákazníky patří nadnárodní koncerny z elektrotechnického, vodohospodářského a automobilového průmyslu jako Siemens, Mielle, Daimler či Daikin. Přibližně 60 procent výroby směřuje do zahraničí, především Francie a Německa. 

Zakladatel ZLKL letos převedl podnik na své dva syny. Většinu získal mladší Jiří, který už několik let zastává pozici ředitele. Ladislav mladší má menšinový podíl. Na řízení rodinné firmy o 300 zaměstnancích se podílejí i jejich ženy.

Podnik aktuálně v Lošticích revitalizuje areál bývalé cihelny, plánuje také výstavbu firemních bytů a provozuje například i mateřskou školu pro 20 dětí. Firma před lety vyvinula vozidlo pro tělesně postižené, umožňující řízení přímo z invalidního vozíku. O prodeji projektu nyní podle Brázdila aktuálně jedná s vážnými zájemci ze zahraničí.

ZLKL posbírala v posledních letech řadu podnikatelských ocenění. Ostatně soutěž Firma roku, kterou už 18 let vyhlašují Hospodářské noviny, vyhrála v Olomouckém kraji už před deseti lety. „Za firmou je velký příběh. Má špičkové klienty, v poslední době se velmi rychle rozvíjí, je regionálním patriotem, podporuje místní školy, obnovuje také místní brownfield,“ okomentoval volbu poroty Lukáš Orság z PwC Česká republika.

V kategorii firmy se na druhé příčce umístilo Zemědělské družstvo Unčovice, třetí oceněný je výrobce průmyslových armatur ABO valve.

PwC Firma roku 2023 Olomouckého kraje

1. ZLKL – strojírenská výroba, obrábění a tváření kovů (Loštice)

2. Zemědělské družstvo Unčovice – moderní zemědělský podnik (Litovel)

3. ABO valve – výroba průmyslových armatur (Olomouc)

Moneta Živnostník roku 2023 Olomouckého kraje

1. Libuše Strachotová – umělecké vyšívání praporů, znaků a stuh (Postřelmov)

2. Olga Gřundělová – výroba staroměstských máslových trubiček (Staré Město)

3. Milena Hesová – poradenství a aktivizační programy pro seniorskou populaci (Bystrovany)

Moneta Živnostník roku Srdcař 2023 Olomouckého kraje

Olga Gřundělová – výroba staroměstských máslových trubiček (Staré Město)

Ekonomicky nejúspěšnější firma roku 2023 Olomouckého kraje

Designfoods – výroba delikates dle tradičních receptur (Zábřeh)

Také nejlepší živnostnice Olomoucka Libuše Strachotová podniká s rodinnými příslušníky – dcerami Lucií a Michaelou. „Jsme spolek tří živnostnic: vyučené mámy a jejích dvou zaučených dcer,“ popisuje. Do podnikání se vrhla už v roce 1989 a od té doby vzniklo v dílně L & L Strachotovy více než dva tisíce praporů, vlajek, znaků a stuh pro hasiče, sokoly, junáky či obce. Ženské trio vyšívá i repliky starých zničených praporů, a kde je to možné, tak je restauruje nebo renovuje.

V Postřelmově na Šumpersku má kromě dílny také galerii svých prací a vyšívačské muzeum. Vedle dvou dcer už naučila vyšívat i svého 11letého vnuka. „Ráda bych, aby v tomto řemesle pokračovaly mé dcery a aby se tyto vyšívačské techniky zachovaly pro další generace a mohly tak nadále vznikat originální ručně vyšívané prapory, které mají v naší zemi silnou tradici,“ říká Strachotová.

Obor ruční vyšívačka se už u nás nevyučuje. Strachotová se jej vyučila na Škole uměleckých řemesel v Praze a povinnou praxi absolvovala v Javorníku v dílně kláštera školských sester de Notre Dame. „Řádové sestry jsou nesmírně šťastné, že v oboru někdo pokračuje,“ dodává Strachotová.

Právě snahu o udržování tradic ocenili porotci soutěže. „Je dobré podporovat řemeslo, speciálně když je mizející,“ uvedl Tomáš Beseda z Monety Money Bank. „Vítězná živnostnice má ve své práci nezdolnou výdrž. Dává nový život zanikajícímu oboru i předmětům.“

Druhé místo mezi živnostníky obsadila Olga Gřundělová, která vyrábí staroměstské máslové trubičky. Na třetí příčku dosáhla Milena Hesová, věnující se poradenství a aktivizačním programům pro seniorskou populaci.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.