Loni v létě Petr Pokorný ze Šlapanic u Brna založil e-shop na prodej bylinných přípravků. S rozjezdem byl spokojen: obchod s názvem Zdravý-eshop.cz se chytil a výrazně rostl. Jenže po pár měsících najednou následoval strmý propad tržeb. A zároveň se začaly na internetu, například srovnávači cen Heureka, objevovat kritické recenze, že ač vybírá peníze, nedodává zboží.

Pokorný se stal – byť nepřímou – obětí provozovatele podvodného e-shopu s takřka totožným jménem Zdravýeshop.cz Miroslava Bednarika. Stížností na Bednarika je plný internet. Například na stránce Vaše stížnosti, kterou spravuje spotřebitelská organizace dTest, si na nedodání zboží stěžují desítky klientů.

Další se obrátili i na Českou obchodní inspekci. Ta v Bednarikových e-shopech (měl i obchod s veterinárními přípravky) provedla několik kontrol a dala mu dvacetitisícovou pokutu. „Dostal ji za nesoučinnost při kontrole,“ potvrdil mluvčí inspekce František Kotrba s tím, že další správní řízení běží.

Podvedených jsou podle odhadů nejméně vyšší stovky lidí. „U některých e-shopů se jen malé procento spotřebitelů rozhodne problém dále řešit,“ říká ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik existuje podvodných či podezřelých e-shopů?
  • Jak proti nim policie postupuje?
  • Za co vše je stíhán Miroslav Bednarik?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.