Poslaneckou sněmovnou prošla minulý týden novela, která mění zdanění příjmů ze zaměstnaneckých akcií. Pro českou startupovou scénu je to krok dobrým směrem. Jenže i tak zůstává schválená novela bohužel za všemi očekáváními. Patrně nepřinese start-upům tolik kýžený pozitivní obrat, a v některých případech může dokonce způsobit dodatečné komplikace.

Je dobré si na začátek říci, proč vlastně novou právní úpravu potřebujeme. Podpisem Startup Nations Standards (SNS) se v roce 2021 Česká republika zavázala mimo jiné k zavedení osmi základních standardů podporujících vznik start-upů v Evropě. Patří mezi ně: rychlé založení start-upu a snadný vstup na trh, přilákání i udržení talentů a optimalizace oblasti zaměstnaneckých akcií. Právě poslední bod má být splněn tím, že „akciové opce jsou uznány a podléhají dani z kapitálových zisků v okamžiku, kdy dojde k přijetí peněz, nikoliv předtím“. Jasně stanoveného cíle se však Česko přijetím nové legislativy rozhodlo dosáhnout jen částečně.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je nová úprava zdanění zaměstnaneckých akcií nedokonalá?
  • Jak se změny dotknout startupové scény?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.