Franta je docela macek. Na výšku má 4,5 metru a váží okolo 300 kilogramů. Pracuje od nevidím do nevidím, protože denně musí zkontrolovat čtyřicet tisíc rostlin, list po listu. Zvládá to ale bravurně, takže investice přes 120 tisíc eur (necelé tři miliony korun) do tohoto robota Matěj Sklenář z farmy Ráječek u Brna nelituje. Naopak má se strojem do budoucna velké plány.
Devětadvacetiletý Čech teď díky robotovi, který kontroluje rostliny pomocí umělé inteligence, vyhrál kategorii nejlepší digitální projekt v evropské soutěži pro mladé zemědělce. Klání, které se tento týden vyhlašovalo v Bruselu, pořádá Evropská lidová strana v rámci podpory začínajících farmářů v EU.
Oficiální název Franty je FRAVEBOT – jde o zkratku anglického fruit and vegetable robot. Na rodinné farmě Sklenářových, která se zaměřuje na rajčata a salát, mu ale říkají Franta. Jde o robotickou platformu, která se autonomně pohybuje po skleníku a lze na ni nasadit různá zařízení.
Mladý Čech zaujal v soutěži konkrétně robotem-skautem, který hledá škůdce na rajčatech nebo odhalí jejich choroby. Robot naskenuje denně každou rostlinu ve skleníku a farmáři ohlásí, pokud se někde objeví nějaká potíž.
„Franta mi pomáhá odhalit problémy dřív, než by se na to přišlo běžně. Můžu pak velice rychle zakročit, aniž bych musel používat pesticidy,“ říká Matěj Sklenář. „Když se objeví plíseň na listu, stačí ho odříznout. Nebo lze aplikovat lokálně ochrannou látku, která není pesticid.“
Na Frantovi začal Sklenář loni pracovat s expertem na robotizaci a studenty brněnského VUT a Mendelovy univerzity. Letošní sezona je první, kdy robota testují ve skleníku. Inspirací vydat se touto cestou mu bylo jeho dvouleté studium zemědělství v nizozemském Wageningenu.
„Nizozemsko mi dost otevřelo oči. Nadchlo mě pro nové technologie,“ líčí Sklenář. „Je to nejvíc inovativní země v zemědělství. Co je pro vývojáře Silicon Valley, je pro nás skleníkáře Nizozemsko.“
Rajčat vypěstují na moravské farmě okolo 500 tun ročně a polním salátem osadí 50 hektarů. Letos začali také s jahodami. Franta má zatím na starosti jenom rajčata. Sklenář s týmem už ale sestavují robota, který by hlídal i jahody.
„Teď pracujeme na systému, který dokáže přesně předpovědět sklizeň. A do budoucna se chceme zaměřit na stroj, který by uměl sám aplikovat pesticid přesně na daný problém,“ zmiňuje plány zemědělec. „Farmář by tam vůbec nechodil, takže by se lidé vyhnuli styku s pesticidy.“
Farma Sklenářových by ráda s robotem Frantou prorazila do dalších evropských zemí. Mají pilotní spolupráci s dalšími pěstiteli a rozjíždějí projekt na Slovensku. Pro větší expanzi ale musí sehnat investora.
Vítězství v soutěži, kterou evropští lidovci pořádají už od roku 2012, jejich věci může pomoct. „Matěj zavádí do praxe takzvané přesné zemědělství,“ řekla k tomu pořadatelka národního kola soutěže pro mladé zemědělce, europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). „Neplýtvá energiemi nebo vodou, neplýtvá pesticidy. Je to přesně to, kam chceme, aby se dostalo co nejvíc zemědělské produkce,“ dodala.
Za vítězství v soutěži dostal Čech pět tisíc eur. Evropští lidovci také zaplatili informační video, na kterém Matěj Sklenář Frantu anglicky představuje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist