Systém sociálních dávek se má za rok radikálně proměnit a zjednodušit. Podle představ ministerstva práce a sociálních věcí má zejména více motivovat k práci – ti, kteří se snaží přivydělávat, o dávku kvůli vyššímu příjmu nepřijdou, a naopak nezaměstnaní, kteří se ani nesnaží místo najít, by nárok na některé příspěvky ztratili.
Zkoumat se ale bude plošně také majetek žadatelů nebo to, zda jejich děti chodí do školy. Žádost o dávky by se mohla nově posuzovat s ohledem na pracovní úsilí celé domácnosti. Počítá s tím návrh reformy, která má podle resortu vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) platit od roku 2025. Základní teze „dávkové revoluce“ mají HN k dispozici.
Reforma, které ministerstvo říká „redesign“, na první pohled spočívá hlavně ve sloučení čtyř dávek do jedné. Příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí nahradí nová „dávka státní sociální pomoci“. Změna podle ministerského dokumentu „maximálně odráží princip, že podporu má mít jen ten, kdo pracuje nebo se o to snaží“. Právě to má nový systém vyžadovat u všech relevantních členů domácnosti.
Úprava tak může pro některé příjemce znamenat, že o dávky přijdou. Například u těch nejchudších, kteří dnes pobírají dávku na živobytí, se bude nově přihlížet k tomu, zda plní takzvaný aktivizační plán.
To přitom nemá spočívat jen v tom, jestli si hledají práci, ale také jestli se snaží začlenit do společnosti. „Plán budou muset naplňovat v doprovodu sociálního pracovníka ve všech oblastech života – nejen při hledání vhodného bydlení a přivýdělku, ale budou muset dodržovat i docházku dětí do školy. To na jednu stranu vypadá velmi dobře, ale pro některé mohou být takové podmínky obtížně dosažitelné,“ soudí ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček, který je součástí ministerské pracovní skupiny k reformě dávek. Problém by podle něj mohl být také nedostatek sociálních pracovníků, kteří by se začleňováním pomáhali.
„Základní sociální ochrana v podobě dávky na živobytí by spíš měla být bezpodmínečná, zejména u domácností s dětmi, aktivizace by neměla být tak úzce vázaná na výplatu dávek,“ myslí si Šimáček.
Součástí žádosti o „multidávku“ má být i majetkový test. V jeho rámci by měl žadatel dávat úřadu souhlas zjistit si u banky zůstatky na jeho účtech. „Nejde o žádné prolamování bankovního tajemství. Už dnes zákon žadatelům u dávek v hmotné nouzi ukládá doložit zůstatek na bankovním účtu. Nově dá dotyčný jen souhlas úřadu práce a ten bude komunikovat s bankou přímo,“ vysvětlil na dotaz HN Jurečka.
Prověřovat se budou účty všech osob v domácnosti, a pokud na nich v součtu bude více než trojnásobek peněz na měsíční potřeby rodiny, nedosáhnou její členové například na podporu pro chudé. Přesná výše limitu zatím ale není jasná. Systém se také sám bude automaticky „dívat“ do katastru nemovitostí a prověřovat majetek žadatele. Zmíněný majetkový test by se nově mohl týkat i aktuálního příspěvku na bydlení. Na ten dnes dosáhnou i středně příjmové domácnosti – využívá ho 270 tisíc rodin.
Už v první polovině roku mluvil Jurečka o tom, že by na podporu nemuseli mít nárok ti, kteří mají sice aktuálně nízké příjmy, ale zároveň mají například vlastní úspory. V aktuálním dokumentu to ale konkrétně uvedené není. Zda to ministerstvo navrhne, není jasné, ministr nechtěl věc komentovat. U podpory bydlení má většině žadatelů odpadnout povinnost prokazovat každé tři měsíce náklady na energie – zavede se energetický paušál. Jeho výši ale zatím ministerstvo nezveřejnilo.
První otec uspěl u soudu ve sporu o výchovné. Sociálka se má ptát dětí, kdo z rodičů o ně pečoval víc
Zpřísnění se týká také podpory vázané na děti – na ni bude mít sice nárok širší skupina lidí (rodiny s příjmem do čtyřnásobku životního minima místo dnešního 3,4 násobku), ale pokud je v rodině někdo, kdo nepracuje a práci si nehledá, rodina o nárok přijde. Na tři měsíce mají pak úřady zastavit podporu rodiny, když nebude posílat děti do školy.
Dávka se nově odstupňuje právě podle celkové výše příjmů rodiny. „Je zajímavé, že podpora už nebude vázaná na dítě, což úřadu umožní ji snižovat či odebírat, pokud některý z členů domácnosti neplní své povinnosti. Také to dává možnost zvyšovat částku podle přivýdělku,“ všímá si Marie Bílková, bývalá ředitelka Úřadu práce ČR a poradkyně v oblasti sociální politiky.
Zavést by se totiž měl také nový princip výpočtu, jehož cílem je, aby lidé o dávku nepřišli v okamžiku, kdy překročí zákonem stanovenou výši příjmu. Do „multidávky“ se za tímto účelem přidává individuálně vypočítávaný pracovní bonus. Celková dávka tak bude ve výsledku s výší příjmu klesat postupně, aby lidé nebyli odrazováni od práce. „Tohle odstraňování bodů zlomu velmi vítám, protože lidé tak nebudou trestáni ztrátou dávky za to, že jsou schopni si přivydělat,“ kvituje to Šimáček. Reformu dávek chce ministerstvo představit poslancům a znovu probrat na pracovní skupině. Může tak doznat některých změn.
Princip zjednodušování se snaží ministerstvo uplatnit už teď. Ještě než nová „multidávka“ začne platit, digitalizují se některé stávající dávky. V srpnu to byl rodičovský příspěvek, od tohoto týdne také příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Úřadu práce by se tím měly uvolnit kapacity. Ministerstvo chce pak některé pobočky zrušit a pro podávání dávek využít pobočky České pošty.
Žádost lze podat přes ministerskou online aplikaci Jenda na pár kliknutí, systém si sám vyjme data od různých institucí. Je třeba se přihlásit do systému elektronickou identitou a systém už předvyplní, kde bydlíte, kdo jsou vaše děti, osoby žijící ve společné domácnosti, automaticky ověří výši příjmu žadatele přímo u zaměstnavatele nebo dohledá další dávky, které od státu žadatel pobírá. Informuje ho pak esemeskou o tom, jak pokračuje proces schvalování žádosti, a upozorní ho, aby případně některé dokumenty doplnil.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist