Inspirovat ostatní a ještě k tomu něco získat mohou města a vesnice, které se přihlásí do soutěže Zelená obec roku. Loni tento titul vyhrály dvě obce z Valašska – Slavičín a Hostětín. Obě dbají na životní prostředí a snaží se fungovat udržitelně. Letos mají příležitost získat ocenění další takové obce. Kromě titulu obdrží také až 300 tisíc korun na svůj další rozvoj. Speciální kategorií soutěže je Sociální počin roku a nově také Zelená obec roku – statutární město.

„Oceňuji vizionářství starostek a starostů, kteří využívají širokého spektra dotací ministerstva životního prostředí a investují například do obnovitelných zdrojů a úspor energie či nízkoemisní dopravy. Víc využívají odpad jako zdroj, chytře hospodaří s vodou, adaptují své obce na změnu klimatu, sází na zeleň. Chce to odvahu, energii a vizi,“ říká Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí, jehož resort nad soutěží převzal záštitu.

„Je důležité ocenit obce, které umí pracovat a fungovat způsobem, jenž dbá na ochranu životního prostředí,“ doplňuje Ján Lučan, člen představenstva ČSOB zodpovědný za Vztahové bankovnictví. V ČSOB podle Lučana dlouhodobě vnímají zelené otázky a problematiku změny klimatu jako celospolečensky důležité téma, proto také soutěž organizují.

„Za důležitou novinku letošního ročníku soutěže považuji vznik nové kategorie Zelená obec roku – statutární město. Jde o kategorii pro větší města, kterých je v Česku celkem 27. Na rozdíl od menších obcí si mohou dovolit investovat do skutečně velkých projektů, proto je také fér k nim přistupovat samostatně,“ říká Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin, které jsou spoluorganizátory soutěže.

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne společně s odbornou konferencí 13. června 2024 v pražském ČSOB Kampusu. Záštitu nad soutěží převzalo ministerstvo životního prostředí, Svaz měst a obcí České republiky a Rada pro šetrné budovy.

Přihlášení do soutěže je možné v termínu od 17. ledna do 17. března. Stačí se registrovat přes jednoduchý formulář na webových stránkách www.zelenaobecroku.cz, kde jsou k dispozici i detailní informace k samotné soutěži. K porotcům patří například ministr životního prostředí Petr Hladík, ekolog Martin Bursík nebo výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková. Architektka Eva Jiřičná přijala roli patronky soutěže.

V loňském prvním ročníku se na prvním místě v kategorii do 1000 obyvatel umístila obec Hostětín, v kategorii nad 1000 obyvatel město Slavičín a vítězem speciální kategorie Sociální počin roku se stala obec Záměl. Vítězové si rozdělili výhry v celkové výši 1,3 milionu korun, a navíc získali poukaz na poradenskou konzultaci od ČSOB Advisory nebo EU Centra.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist