Zájemci o bydlení v nájmu zažili na konci loňského roku alespoň mírnou úlevu. Růst cen nájemného se poprvé po dvou letech zcela zastavil. V některých krajských městech dokonce pronajímatelé během podzimu požadovali za své nemovitosti méně peněz než v létě. Za celý loňský rok však nájmy vzrostly v průměru o sedm procent. Na trhu je totiž stále znát zvýšená poptávka daná hůře dostupným vlastnickým bydlením.
„Dá se očekávat, že mírná korekce cen je krátkodobým jevem a na začátku letošního roku se trh nájmů vrátí opět k mírnému růstu,“ říká Petr Hána, ředitel oddělení zaměřeného na nemovitosti a stavebnictví ve firmě Deloitte.
Podle dat zmíněné poradenské firmy, která mají HN k dispozici, činilo ve čtvrtém kvartále průměrné měsíční nájemné napříč Českem 292 korun za metr čtvereční, o korunu méně než v předchozích třech měsících. Pro představu, pronájem garsonky o velikosti 30 metrů čtverečních tak vyšel na 8760 korun, v případě 70metrového bytu to bylo v průměru necelých 20,5 tisíce.
Jednotlivé regiony se však od sebe liší. Jak Hána upozorňuje, výslednou hodnotu nájemného ovlivnily hlavně poklesy cen v některých městech, kde se v předchozích měsících naopak zdražovalo výrazněji. Typickým příkladem je Brno. Tam ve třetím čtvrtletí nájemné vzrostlo mezikvartálně o 10 procent, nejvíce v celé zemi. Nynější zhruba sedmiprocentní pokles tak tento výkyv částečně vyrovnal. Za celý rok tam pronájem bytu podražil asi o tři procenta.
Naopak třeba v Praze zdražování pokračovalo i na konci roku. V hlavním městě si majitelé na podzim říkali za metr čtvereční 395 korun. Byty tak byly o dvě procenta dražší než v létě a o sedm procent než loni ve stejnou dobu.
Sen Ivana Bartoše o stovkách tisíc prázdných bytů krizi bydlení nevyřeší
Nájmy loni podražily ve všech krajských městech, na srovnatelné úrovni zůstal jen Hradec Králové, kde nájemné stouplo jen o dvě koruny na 254 korun měsíčně za metr čtvereční. Největší zdražování proběhlo naopak v Plzni, kde nyní měsíční nájem vyjde na 247 korun za metr, o osm procent více než před rokem.
Hlavním tahounem růstu cen je vyšší poptávka. V nájmu žije zhruba pětina obyvatel Česka. Navzdory tomu, že u lidí stále převládá preference byty a domy vlastnit, může toto číslo kvůli drahým nemovitostem v následujících letech růst. Pronajímatelé, makléři a inzertní servery hlásí, že na jeden nájemní byt připadají i desítky zájemců.
Lidi do nájmů žene složitě dostupné vlastní bydlení. Úrokové sazby hypoték sice začaly na konci roku klesat, na trhu se to ale projeví výrazněji až letos. Zároveň není jisté, jak silný tento dopad bude. Experti upozorňují, že levnější hypotéky opět nastartují růst cen nemovitostí. Ten by letos mohl podle odhadů ČNB činit necelých pět procent. Dostupnost vlastního bydlení proto zůstane přibližně stejná jako v předchozím roce.
Podle analytiků tak ceny nájemného mohou dále růst. „Za poslední tři roky spotřebitelské ceny stouply o více než 32 procent, zatímco růst nájmů byl jen poloviční. To naznačuje, že prostor pro další růst existuje, i když oproti letošnímu roku bude zřejmě pomalejší,“ uvedl Jiří Pour, ekonom UniCredit Bank. Jeho kolega z České spořitelny Michal Skořepa očekává, že tempo růstu cen nájmů bude podobné tomu, jak rychle porostou spotřebitelské ceny. Například zmíněná ČNB očekává letošní inflaci ve výši 2,6 procenta, ministerstvo financí v listopadové prognóze uvedlo hodnotu 3,3 procenta.
Vývoj cen nájmů také ovlivňuje hospodaření investorů a developerů, kteří o projektech nájemního bydlení uvažují častěji než dříve. Mezi nimi jsou i realitní fondy, které jsou u Čechů populárním nástrojem, skrz nějž zhodnocují peníze. Tito pronajímatelé se snaží na trhu prosadit i s pomocí nadstandardních služeb typu domovních recepcí nebo plně vybavených apartmánů.
„Pronajímatelé dnes nabízejí často i doplňkové služby jako například úklid nebo pečovatelský servis o seniory. V domech najdete fitness, wellness, kavárnu, restauraci, půjčovnu kol, ale také například recepci nebo ostrahu. To jsou samozřejmě bonusy, které bývají zahrnuty v ceně nájmu,“ vysvětluje viceprezident Asociace nájemního bydlení Tomáš Kašpar.
Nájemné v takových nemovitostech je pak dražší než ve starších nevybavených bytech pronajímaných jednotlivci. Deloitte uvádí průměrnou cenu za pronájem bytu v developerském projektu 357 korun za metr čtvereční. Proti průměru je tak o více než pětinu vyšší. Ve srovnání s nájmem v panelovém domě vyjde dráž dokonce o více než 40 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist