Černá Ostrava. Ocelové srdce republiky. Tahle spojení stále často slýchám – a už jsem z nich trochu unavený. Časy, kdy to platilo, jsou dávno pryč. Mé rodné město se v posledních letech hodně proměnilo. Celé čtvrti prokoukly, lidé už se na ulicích nedusí smogem a místa s industriální minulostí ožívají kulturou.

Ale hlavně: po desetiletích rozvoje těžkého průmyslu Ostrava i okolí ukazují, že nemusí být navždy spojeny s industriální minulostí a že tu dokážeme uskutečnit obrodu podnikatelského ducha. Dokonce se nebojím říct, že můžeme ve spoustě věcí ukázat cestu i dalším znevýhodněným krajům s podobnou historií těžby či těžkého průmyslu. Nápady i talenty tu jsou. S nimi máme šanci dotáhnout se na centrum. Není třeba, aby se všechno důležité podnikatelské dění odehrávalo v Praze nebo Brně. Regiony mohou přinést svěží drajv, jiný pohled, oslovit jiné zákazníky.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké podnikatelské úspěchy můžeme vidět v dnešní Ostravě?
  • A jak s tím pomáhají veřejné instituce?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.