Česká skupina Solek Holding podnikatele Zdeňka Sobotky postaví v Řecku velkokapacitní bateriové úložiště. Uspěla v tamní aukci s projektem o výkonu 18 megawattů a kapacitě 36 megawatthodin. Společnost se plánuje účastnit obdobných aukcí i v dalších evropských zemích včetně Česka. Solek se soutěže pořádané řeckým energetickým regulačním úřadem účastnila prostřednictvím firmy SPV Amber Energy, která do skupiny patří.

Řecko pořádá aukce na bateriová energetická úložiště o celkovém výkonu jeden gigawatt. V aktuální aukci vedle české společnosti uspělo dalších deset projektů od šesti uchazečů. Tamní státní podpora má formu investiční dotace na projekty během výstavby s následnou roční podporou během prvních deseti let provozu. V případě aktuální aukce činí investiční podpora 100 000 eur (téměř 2,55 milionu korun) za megawatt.

„Projekt bateriového úložiště o výkonu 18 megawattů nejenže posiluje naše portfolio v oblasti obnovitelných zdrojů, ale také naši schopnost úspěšně konkurovat na mezinárodním energetickém trhu. Tento úspěch chceme zopakovat při nadcházejících příležitostech také v dalších zemích. V Evropě cílíme například na Kypr, Rumunsko či Českou republiku,“ uvedl majitel a zakladatel společnosti Solek Holding Zdeněk Sobotka.

Pro srovnání, nedávno spuštěná největší tuzemská baterie společnosti ČEZ ESCO ve Vítkovicích má výkon 10 megawattů. Řecký projekt Soleku je tedy téměř dvojnásobný. 

Solek Holding je energetická společnost podnikající v obnovitelných zdrojích energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren. Hlavní sídlo má v Praze a zaměstnává 250 lidí.

V Evropě působí skupina kromě Česka také na Kypru, v Rumunsku, Řecku a na Slovensku, předloni pak vstoupila na nové trhy ve Francii, Španělsku a Srbsku. Velmi aktivní je také v Latinské Americe, zejména pak v Chile, kde spravuje téměř 40 fotovoltaických elektráren.

Skupina měla koncem loňského roku celkově připojených 274 megawattů, aktuálně má ve výstavbě solární elektrárny o výkonu 212 megawattů. V roce 2022 vykázala provozní zisk 113,2 milionu korun, meziročně o sedm procent nižší. Tržby společnosti naopak téměř dvojnásobně vzrostly na 2,11 miliardy korun.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.