Malá obec za severním okrajem Prahy zažehnala hrozbu, že bude muset hradit 100 milionů developerské firmě Dimri Construction & Development. A to za údajně zmařenou investici. Izraelská firma chtěla sumu odpovídající zhruba dvěma ročním rozpočtům vesnice jako náhradu škody za to, že obec Bašť zablokovala její plán na výstavbu čtvrti pro téměř tisíc lidí – vyhlásila totiž stavební uzávěru a posléze i změnila územní plán. 

Obec přitom o výstavbu zpočátku stála – ale to bylo v době, kdy měla jen několik set obyvatel. Jenže ji vylekalo, že jejich počet rychle vzrostl na současné více než tři tisíce, aniž by k tomu měla odpovídající infrastrukturu. A tak projekt, co se do té doby nerozjel, takto zastavila. Radnice se ve středu zastal soud, když žalobu izraelské firmy zamítl. 

V jiném řízení dal přitom správní soud developerovi zapravdu, že při vyhlášení stavební uzávěry i změně územního plánu obec pochybila. Územní plán proto vrátil do původní podoby, která opět nezakazuje developerovi stavět.

Společnost podle soudkyně nedoložila, že by měla konkrétní projekt. „Není tak možné zjistit, jaké konkrétní výdaje na tento projekt byly vynaloženy a výše újmy,“ konstatovala soudkyně Okresního soudu pro Prahu-východ Gabriela Antonie Bartová. Podle ní developer ani nedoložil příčinnou souvislost mezi škodou a postupem obce.

Firma požadovala dohromady 100 milionů za snížení hodnoty pozemků, ušlý zisk a náklady na nákup části pozemků. Částku, která by malé městečko na severu Prahy s ročním rozpočtem 60 milionů korun pravděpodobně zruinovala.

Místo náhrady bude muset firma izraelského developera Ygala Dimriho platit. Už při podání žaloby musela uhradit soudní poplatek 2,6 milionu korun, přes milion korun nyní zaplatí vesnici na nákladech neúspěšného řízení. Verdikt není pravomocný, zda se odvolá, nechtěl právní zástupce developera říct.

Dimriho firma v roce 2006 odkoupila už hotový projekt s plány na 100 domů a 80 bytů. Na ten měla i územní rozhodnutí z roku 2005, které získal předchozí investor. Jenže se projekt rozhodla přepracovat – podle Dimriho se bytové domy do malé obce, jež je pět kilometrů za severním okrajem Prahy, vůbec nehodily. Společnost tak začala pracovat na novém projektu, v němž by byly pouze rodinné domky – zato by jich bylo 217.

V roce 2011 požádala firma o aktualizaci územního rozhodnutí. Jenže v té době už začal v obci rychle narůstat počet obyvatel. Zatímco na počátku tisíciletí měla 550 obyvatel, o deset let později jich byl trojnásobek a infrastruktura na takový nárůst nebyla připravena. Obec si proto začala klást podmínku – například že si firma sama zajistí dodávky vody.

To sice společnost po dvou letech domluvila, ale pak přišla zmíněná stavební uzávěra a změna územního plánu. A nepomohlo ani to, že firma zase snížila kapacitu zástavby na 180 domků v pěti etapách. Proto developer podal žalobu na zmařenou investici.

Sice ji podal už v roce 2016, ta ale zpočátku nedostatečně specifikovala, jak k sumě, kterou požaduje, dospěl. Samou podstatou se tak soud začal zabývat až počátkem loňského roku.

Developer přitom souběžně vedl spor i před správními soudy. Ty mu loni na podzim už daly částečně za pravdu. Konstatovaly, že stavební uzávěra byla nezákonná a zrušily územní plán z roku 2016, který pozemky firmy převedl do územní rezervy, a tedy mezi nezastavitelné. Obec podle správního soudu postupovala diskriminačním způsobem – zatímco jiným umožnila stavět, firmě Dimri Construction & Development ne.

Podle soudkyně Bartové ale tímto také současně padla jedna z dalších podmínek, aby byla žaloba úspěšná. Územní plán totiž výstavbu opět dovoluje a firma se o ni může znovu pokusit.