Její roční rozpočet loni činil zhruba 60 milionů korun. Teď malé obci nedaleko od Prahy hrozí, že bude platit sto milionů korun za zmařený developerský projekt pro téměř tisíc obyvatel. Spor mezi sebou vedou společnost Dimri Construction & Development a obec Bašť.
Firma izraelského developera Ygala Dimriho v roce 2006 odkoupila rozpracovaný projekt výstavby 180 bytů a domků v lokalitě Na Dlouhých, jenže dosud nepostavila nic. Viní z toho baštěckou radnici, která jí prý výstavbu nejdříve slíbila, ale pak jí obstrukcemi zabránila. Na její pozemky dala v roce 2014 nejdříve stavební uzávěru a pak změnila i územní plán. Firma proto požaduje úhradu zmařených nákladů.
Bašť se brání tím, že je chyba izraelské firmy, že nezačala stavět v době, kdy ještě mohla. Teď už radnice o nové bydlení nestojí. Za posledních 20 let se totiž počet jejích obyvatel zvedl z tehdejších 550 šestinásobně. Místo nových domů a bytů tak potřebuje rozšířit infrastrukturu, protože ta současná jí zdaleka nestačí. Další skoro tisícovku obyvatel, které by přinesl plánovaný projekt, by proto nyní v žádném případě nezvládla.
„Potřebujeme posílit přivaděč vody, nyní jednáme s vodárnami. Máme problémy i s kapacitou kanalizace,“ vypočítává starostka Baště Kateřina Nováková (Konečně společně). V obci vzdálené pouhé čtyři kilometry od severního okraje Prahy zároveň hasí problém, kam dát více než 300 svých dětí, které dosud jezdí do školy v Líbeznicích – její kapacita ale nedostačuje, a tak spolu se sousedními obcemi připravují stavbu nové školy pro 540 dětí. Trable mají i s dopravou, zejména když je v ranních špičkách pravidelně ucpaná nedaleká D8 a řidiči si zkracují cestu právě přes Bašť.
Žalobu firmy o náhradu škody řeší soudy už osmým rokem a nyní se spor blíží k závěru. Tuto středu si soudkyně Okresního soudu pro Prahu-východ Gabriela Antonie Bartová předvolala zástupce firmy, architekta Yarona Sapira, který měl celý projekt na starosti. Ten v emotivním projevu popsal, jak je obec zpočátku ujišťovala o tom, že o výstavbu stojí, a v roce 2009 s nimi i podepsala dohodu o spolupráci. Jenže pak začala činit kroky, které záměr firmy mařily.
Vesničko má satelitní. Jak se žije v obci, kde developerovi povolili stavět stovky domů a nic za to nechtěli
Ygal Dimri je podle Sapira jeden z největších developerů v Izraeli. „V roce 2006 chtěl zkusit štěstí v Evropě. Koupil pozemek, který měl územní rozhodnutí, a on měl zájem udělat developerský projekt v Česku,“ popisoval architekt. Zatímco projekty firmy v Rumunsku údajně zdárně běží, v Česku narazil.
„Celou dobu jsme měli za to, že obec Bašť podporuje náš projekt. Ale měla další a další požadavky, mám pocit, že nás vodila za nos,“ řekl Sapir. Jednání obce bylo podle něj nemravné – nejdříve firmu donutila zaplatit příspěvek 4,5 milionu za připojení ke kanalizaci a pak i odkoupit za 6,5 milionu pozemek na vybudování připojovací komunikace. A přesto nakonec udělala stavební uzávěru.
Podle právního zástupce Baště Davida Záhumenského měla firma na vybudování času dost. V roce 2006 totiž odkoupila pozemky i s hotovým projektem od předchozího vlastníka. Podle něj mělo vzniknout 100 rodinných domů a dalších 80 bytů. A tehdy platný územní plán s tím i počítal.
Jenže firma se rozhodla celý projekt přepracovat. To připouští i Sapir. „V té době měla Bašť 800 obyvatel a všichni bydleli v soukromých domcích. Když to místo pan Dimri navštívil, nechápal, proč by se tam měly stavět byty,“ vysvětloval. A tak začal vznikat nový projekt, v němž už byly pouze domky – zato celkem 217.
Firma měla s obcí prý řadu jednání a v roce 2011 požádala o aktualizaci územního rozhodnutí. Jenže v té době už začal počet obyvatel rychle narůstat, a radnice si proto začala klást podmínku, že firma si sama zajistí dodávku vody.
To sice společnost po dvou letech domluvila, ale pak přišla zmíněná stavební uzávěra a změna územního plánu. A nepomohlo ani to, že firma zase snížila kapacitu zástavby na 180 domků v pěti etapách. Proto podala žalobu na zmařenou investici.
Obec ale její nároky neuznává. Podle Záhumenského investor nikdy nepředložil hotový projekt. A i požadovaný ušlý zisk je spekulativní. „Firma měla pravomocné územní rozhodnutí z roku 2005, to sama nechala propadnout a začala pracovat na jiném projektu,“ poukazuje. Soudkyně Barta chce verdikt vynést příští týden.
Případem lokality Na Dlouhých se přitom zabývaly i správní soudy, které už daly částečně za pravdu developerovi. Zrušily územní plán z roku 2016, který pozemky firmy převedl do územní rezervy, a tedy mezi nezastavitelné. Obec podle správního soudu postupovala diskriminačním způsobem – zatímco jiným umožnila stavět, firmě Dimri Construction & Development ne.
„Zátěž způsobená demografickými změnami v území, jako překotný nárůst obyvatel a nedostačující kapacita občanské a další vybavenosti, byla distribuována mezi jednotlivé vlastníky pozemků neproporcionálně,“ uvedl Nejvyšší správní soud loni v březnu, podle něhož obec přesvědčivě nevysvětlila, proč tak postupovala.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist