Vládní záměr spustit do roku 2030 výstavbu devíti dálničních a železničních projektů formou partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP), včetně klíčových staveb D35 nebo železničního spojení Prahy s letištěm, představuje zásadní krok k modernizaci naší dopravní infrastruktury. Spuštění tolika PPP projektů však nese i řadu rizik.

Jedním z hlavních problémů je omezená kapacita finančních trhů, kam si investoři PPP projektů chodí pro peníze. Ta je způsobena zejména nižší likviditou české koruny v porovnání s eurem. I pokud stát umožní financovat tyto stavby v eurech, může souběžná realizace tolika projektů narazit na limity bank, což může vést k vyšším nákladům.

Dalším významným rizikem, zejména střednědobě, je omezená kapacita stavebních firem. Pokud budeme chtít postavit současně několik dálnic, vysokorychlostních tratí a možná ještě jaderných bloků, může výrazný nárůst poptávky ve stavebnictví vést ke zvýšeným nákladům a zpožďování harmonogramů.

Samostatnou kapitolou je pak v českých podmínkách nedostatek pracovních sil ve stavebnictví. Jako vždy je třeba připravit se i na související environmentální a regulatorní rizika. Z našich zkušeností víme, že brzdou rozvoje české infrastruktury není ani tak nedostatek peněz, jako spíše neúměrně dlouhý čas na získání pozemků a stavebních povolení. Uvidíme, jak nový stavební zákon a Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ) osvědčí svůj přínos v povolování klíčových staveb infrastruktury.

Konečně je tu riziko nedostatečné podpory veřejnosti a zúčastněných stran. Zapojení soukromého sektoru je mnohdy citlivé z pohledu veřejného mínění, a nelze tak podceňovat správnou komunikační strategii.

Každé z těchto rizik má své řešení a lze je mírnit. Pro úspěšnost a dlouhodobou udržitelnost infrastrukturních PPP projektů je klíčová pečlivá příprava a komplexní řízení rizik. Úspěch PPP programu tak bude záviset i na politické podpoře a odbornosti na straně resortu ministerstva dopravy.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist