Vliv cestovního ruchu na globální ekonomiku stále roste. V letošním roce by hodnota odvětví měla dosáhnout rekordních 11,1 bilionu dolarů(259,3 bilionu korun). Překoná tak předchozí maximum deset bilionů z roku 2019. Předpokládá se, že za dalších deset let se cestovní ruch stane odvětvím s hodnotou 16 bilionů dolarů a bude tvořit 11,4 procenta celosvětového hrubého domácího produktu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na výhled Světové rady pro cestování a cestovní ruch (WTTC).

V současné době je jedna osoba z deseti zaměstnána na pozici, která souvisí s cestovním ruchem. Do roku 2034 se tento počet zvýší a odhaduje se, že se odvětví bude na celkovém počtu pracovních míst podílet 12,2 procenty.

Podrobné údaje ukázaly, že oživení cestovního ruchu v loňském roce přišlo bez větší pomoci z čínského a amerického trhu, kde mezinárodní příjezdy nadále výrazně zaostávaly za úrovní z doby před pandemií nemoci covid-19. Pravděpodobnost, že se tyto trhy brzy zotaví, jsou ale důvodem pro očekávaná rekordní čísla v letošním roce.

Zpráva WTTC také ukázala, že stále více peněz se utrácí za domácí cesty. V letošním roce budou tyto útraty činit rekordních 5,4 bilionu dolarů, což představuje proti roku 2019 nárůst o deset procent.

Celkově se očekává, že ve 142 ze 185 zkoumaných zemí bude letos výkon cestovního ruchu vyšší, než v roce 2019. Téměř všechny země pak zaznamenají meziroční nárůst.

„Cestování se nejen vrací, ale je na vzestupu,“ uvedla prezidentka a výkonná ředitelka WTTC Julia Simpsonová. „Mluvíme o opravdu, opravdu silném odvětví.“

Celkový údaj o hodnotě cestovního ruchu zahrnuje tři typy transakcí. Jsou to přímé cestovní výdaje zahrnující výdaje přímo spojené s cestováním, jako ubytování, zájezdy, doprava a veřejné investice do těchto služeb. Dále jsou to nepřímé výdaje, které vyčíslují sekundární dopady, jako například nákupy ložního prádla od místní dodavatelů hotely nebo hromadné nákupy jídla pro snídaně. A také indukované výdaje, které odrážejí, jaký ekonomický dopad mají na lokální ekonomiku zaměstnanci v cestovních ruchu, kteří své mzdy utrácejí v místních obchodech a tím dále podporují ekonomický růst.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist