Írán vyslal v noci na neděli více než tři stovky dronů a raket proti izraelskému území. Píše to web The Times of Israel s odkazem na vojáky, kteří sestřelili 99 procent z nich. Útok má zřejmě jednu oběť: těžké zranění utrpěla sedmiletá dívka z arabské beduínské komunity na jihu země.  Židovský stát i další země regionu už ráno otevřely vzdušný prostor pro civilní lety. HN přinášejí odpovědi na některé základní otázky, které se v souvislosti s útokem nabízejí.

Co přesně se stalo? 

Írán zaútočil na Izrael přímo ze svého území, což je novinka, která může do budoucna vážně zkomplikovat situaci v regionu. Podle listu The New York Times většina dronů i raket opravdu vzlétla z Íránu, i když některé startovaly i z Iráku a Jemenu, kde operují proíránští bojovníci. O útoku Teherán informoval svět s předstihem a podle všeho o něm skrze prostředníky dal vědět i Spojeným státům, které prý ujistil o tom, že nechce větší eskalaci v regionu. Noční operace je odvetou za útok 1. dubna, během kterého s největší pravděpodobností izraelští letci zničili íránský konzulát v Damašku, kde probíhala schůzka íránských stratégů a arabských militantů. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.