Původně byl Ozempic uveden na trh jako lék na cukrovku druhého typu. Po čase užívání se u pacientů prokázalo, že má vliv i na úbytek tělesné váhy. A dánský výrobce Novo Nordisk věří, že tento medikament dokáže ještě více. Mohl by diabetikům pomoci s nemocemi ledvin, snížit riziko infarktu, ale i zpomalit nemoci kloubů. Podnik proto plánuje žádat americké i evropské úřady, aby rozšířily spektrum onemocnění, na něž je možné jeho lék předepsat.

Podle nové studie, kterou financovala sama firma, se u diabetiků užívajících Ozempic snížilo riziko onemocnění ledvin téměř o čtvrtinu oproti kontrolní skupině, která dostala placebo. Vědci pozorovali také snížení rizika infarktu o 18 procent. Celkové riziko úmrtí z jakékoli příčiny pak kleslo o 20 procent. Vědci u účastníků také pozorovali úbytek na váze.

Studie se účastnilo 3533 pacientů z různých zemí světa mezi červnem 2019 a květnem 2021. Její výsledky vědci prezentovali na zdravotnické konferenci ve švédském Stockholmu koncem letošního května a poté se objevily v odborném časopise New England Journal of Medicine.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Co výsledky nové studie znamenají pro diabetiky.
  • Jak se Novo Nordisk snaží proniknout na trh s léčivy na kardiovaskulární onemocnění.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.