Schodek státního rozpočtu jen za prvních pět měsíců letošního roku překonal 210 miliard korun, a nebezpečně tak vzhlíží směrem k celoročnímu plánovanému saldu, které dovoluje další zvýšení deficitu už jen o něco málo přes 30 miliard. Ministerstvo financí se sice může pochlubit meziročním zlepšením hospodaření o 61 miliard, stále se však potýká s rychlejším růstem výdajů oproti příjmům a snaha vlády toto zvrátit korekcí na výdajové straně je spíše slabá. Rozevřené nůžky z roku 2020 se tak daří opět sevřít jen velmi pomalu. Útěchou nám může být alespoň opětovný růst české ekonomiky, ač o něco nižší, než jsme čekali, který by měl pomoci roční deficit stáhnout pod tři procenta HDP.

Čím pak potěšil měsíc květen, je zejména hokejové mistrovství. To sice probíhalo v již existujících prostorech, a nepomohlo tak zvrátit propad investiční aktivity v prvním kvartále, má ale zásluhu hned ve dvou aspektech. Nejenže čeští hráči získali zlato, záslužná byla i aktivita fanoušků coby spotřebitelů, když podle odhadů Českého svazu ledního hokeje pomohli hotelovým a restauračním zařízením dosáhnout tržeb ve výši dvou miliard. Jelikož část spotřeby domácích fanoušků by proběhla i bez mistrovství, jako relevantnější se jeví údaje společnosti Mastercard, které poskytují srovnání s předchozími lety. Podle nich jen za první víkend mistrovství světa došlo k meziročnímu růstu restauračních tržeb o 32,8 procenta.

Pokud se však podrobněji podíváme na příjmy státního rozpočtu během května, kdy se na DPH vybralo téměř 30 miliard korun a na spotřebních daních necelých 14 miliard, dodatečný příjem z dvou miliard hokejových tržeb nebude vyšší než v jednotkách procent. Hokejové sázky dosáhly hodnoty 2,9 miliardy, což pomohlo výrazně zvýšit meziroční příjem na daních z hazardních her (+40,5 procenta), v absolutním vyjádření však šlo jen o 1,8 miliardy. A takové změny jsou v kontextu více než 700 miliard celkových příjmů rozpočtu od začátku roku zanedbatelné. Spíše než na mistrovství se tak česká ekonomika i nadále musí spoléhat na schopnost vlády korigovat své výdaje.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist