Původně tu měly být obchody a kanceláře, místo toho vznikly fastfoodové restaurace, bar a obří herní zóna. Obchodní dům Máj v centru Prahy se změnil k nepoznání. Společnost Amadeus Real Estate rodiny Klánových, která za jeho koupi a opravu dala téměř pět miliard korun, Máj po dlouhé rekonstrukci otevře veřejnosti v pondělí. Přestavba už vyvolala kritiku kvůli instalacím stíhaček-motýlů na fasádě, další vlna zřejmě přijde, až si lidé prohlédnou vnitřní prostory.

Oficiálními vlastníky Máje jsou dva třicátníci: bratři Martin a Václav jr., synové protřelého developera Václava Klána. „Před třemi lety jsme stáli s tátou a bráchou na střeše a říkali si, jestli není škoda sem pouštět každý den do práce ty samé lidi. Začali jsme přemýšlet, jak využití proměnit a budovu víc otevřít – nejprve jsme vymysleli restauraci s vyhlídkovou terasou a takhle jsme měnili patro po patru až dolů,“ říká Martin Klán. „Dnes už Máj není obchodní dům, ale Dům zábavy a zážitků.“

Jak vypadá Máj

Nejspodnější patra suterénu zabírají technologie nutné pro chod budovy, v minus prvním patře se znovuotevře supermarket Tesco. Přízemí jsou retailové prostory s 25 obchody včetně kavárny, květinářství, trafiky či drogerie.

Druhé nadzemní podlaží zabírá velká food hall s celkem 750 místy k sezení. Mezi fastfoodovými řetězci tu najdete Popeyes (jde o jeho třetí restauraci v Česku), Burger King, MiSushi, Banh-mi či Amerikanos. Novinkou je i německý salátový řetězec Dean & David, jenž tímto vstupuje na český trh. Největším lákadlem ovšem bude americký burgerový koncept Five Guys, který by se měl otevřít během října nebo listopadu. Lze očekávat, že se na něj budou stát fronty podobně jako loni na první český Popeyes.

Nad ním pak třetí a čtvrté podlaží zabírá koncept Levels, což je zábavní prostor, v němž děti, dospívající i dospělí najdou přes 200 arkádových her, simulátory F1, minigolf, šipky, kulečník či házení na basketbalový koš. V pátém podlaží, které z velké části zabírá i terasu ve vnitrobloku, je venkovní i vnitřní herna pro malé děti Lvíčkov.

V šestém podlaží se připravuje interaktivní moderní muzeum české historie Back in Time. Otevře se na podzim a bude obsahovat 5D kino či hologramy známých postav. „Budeme tam mít například AI Karla IV., s nímž budete moct vést konverzaci o jeho době a životě,“ popisuje Martin Klán.

Sedmé podlaží je zážitkový obchod Heroes Park s figurkami či merchandisingem společnosti Marvel. Osmé podlaží tvoří bar Fly Vista, z něhož je přístup na terasu s 360 stupňovým výhledem na celou Prahu.

Miliardový úvěr od bank

Obchodní dům Máj, který na rohu Národní a Spálené ulice stojí od poloviny 70. let a je kulturní památkou, během rekonstrukce prošel „odtučňovací kúrou“. Z jeho prostor zmizel nejen nebezpečný azbest, ale i spousta zastaralých technologií, které uvolnily místo novému využití.

Máj je dílo proslulého libereckého ateliéru Sial architektů Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše. Dnes je považován za významný příklad architektury navazující na meziválečný funkcionalismus s prvky tehdejšího high-tech.

V roce 1992 koupila většinový podíl v obchodním domě Máj americká firma K-Mart. Podle ní se změnil název budovy, která se po revoluci jmenovala i Prior a Tesco My. V říjnu roku 2006 ji ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Klánovi nákup nemovitosti a následnou přestavbu, provedenou společností Metrostav, financovali částečně z vlastních zdrojů a také díky úvěru od bankovních domů Raiffeisenbank a UniCredit v hodnotě téměř 100 milionů eur (2,5 miliardy korun).

Národní třída, kde Máj stojí, je klíčový dopravní uzel v Praze – leží nad stanicí metra a u vytížené zastávky tramvají. Denně tudy projde téměř 100 tisíc lidí, i proto se budova nově více otevře přístupu z ulice a také mění funkci z čistě obchodní směrem k zábavě a gastronomii.

„Celý tento projekt je o emocích. Já je v tom mám už z dětství: když mi bylo pět let, tak jsem se tu ztratil a bezpečnostní služba vyvolávala moje rodiče,“ říká Václav Klán. „Věřím, že lidé budou Máj v nové podobě vyhledávat, a to nejen Pražané, ale i ostatní Češi a cizinci. Lidé chtějí zábavu, takže věřím, že jdeme správným směrem,“ dodává s tím, že Máj nabízí nejdelší bar v Evropě, měřící 38 metrů, a zároveň nejvyšší bar, mající devět metrů na výšku.

Motýli a kýč kasina

Kritika na novou podobu Máje začala mířit už týdny před otevřením, když se na fasádě rozpohybovaly vrtule a křídla instalace umělce Davida Černého: jde o dva velké modely britských stíhaček Spitfire s motýlími křídly.

Ta se pohybují a mění barvu, což láká české i zahraniční turisty, kteří si dílo fotí z chodníku na Národní třídě. Černého výtvory se naopak nelíbí památkářům či zástupcům Klubu Za starou Prahu, kteří modro-fialová letadla odsoudili jako kýčovitá a nevhodná pro centrum hlavního města.

Klánovi je zatím mají od úřadů dočasně povolená na jeden rok od instalace, ale věří, že se podaří dostat zelenou na trvalejší umístění. „Když se něco lidem líbí, tak proč by se to mělo odstraňovat?“ ptá se Martin Klán a vysvětluje, že motýli-stíhačky jako symbol připomínají počátek sametové revoluce v těchto místech, ale také přehlídku československých letců britského Královského letectva RAF, která se tu uskutečnila v roce 1945.

Společnost Amadeus Real měla v rámci přestavby povolené na béžovo-žlutou fasádu umístit reklamní bannery a velkoplošnou reklamní obrazovku, od obojího však Klánovi po konzultaci s architekty ustoupili. „Prioritou je mít při pohledu zvenku čistý dům,“ říká Milan Mlada, zakladatel studia AGE project, které se na rekonstrukci podílelo.

 

Při přestavbě se zcela změnil vnitřek budovy. Mlada říká, že až na několik detailů do něho památkáři nemluvili. To, co tam nakonec vzniklo, řadu návštěvníků překvapí – zvlášť v herních patrech prostory překypující opulentní až kýčovitou výzdobou s 250 křišťálovými lustry připomínají kasino ve stylu Las Vegas nebo podniku v Rozvadově.

„Interiéry jsou věc dočasná, podobně jako nábytek. Od památkářů jsme v tomto směru nebyli nijak omezeni. Jen jsme dostali několik doporučení třeba na podobu zábradlí,“ podotýká Mlada s tím, že se zachovala podoba části vnitřních architektonických prvků. Třeba eskalátorový systém, přiznané konstrukce či nosné desky.

Podle jeho slov se přestavba také konzultovala s architekty původní podoby Máje. „Na začátku měli důležitý hlas, řešila se s nimi především užitná funkce. Otiskly se tu jejich myšlenky,“ dodává Mlada. Architekt Rajniš na otázky HN nereagoval.

Martin Klán vnitřní podobu Máje brání. „Udělali jsme to nejlepší, čemu věříme a jak jsme to cítili. Nejlepší měřítko toho, jestli se nám to povedlo, bude návštěvnost a ohlasy lidí,“ říká. „Absolutně chápu, že se někomu líbí a někomu nelíbí, každý může mít názor.“

Do druhé skupiny se už staví někteří odborníci, včetně Petra Hlaváčka, architekta a náměstka primátora zodpovědného za územní rozvoj. „Interiér Máje, jak se zdá, bude úplně zničený necitlivou přestavbou. Takto si památkovou péči skutečně nepředstavuji,“ uvedl Hlaváček na sociální síti X. Proti nové podobě Máje už dříve protestoval i Klub Za starou Prahu.

Odsouzený zakladatel

Amadeus Real Estate působí na českém trhu už 30 let, mezi největší současné projekty vedle Máje patří výstavba nové čtvrti Ameside v Plzni. V Praze vlastní a provozuje kancelářské a obytné prostory ve Vlastině ulici v Praze 6 či Palác Bristol na Dlouhé třídě. Do médií se však skupina dostala zejména v souvislosti se soudním procesem jejího zakladatele.

Developer Václav Klán starší byl nejprve odsouzen na šest let do vězení za pokus o podvod vůči státnímu podniku ČPP Transgas. Jenže odvolací pražský vrchní soud původní verdikt zrušil a Klánovi uložil tříletou podmínku společně s pětimilionovým peněžitým trestem. Toto rozhodnutí už je pravomocné, stejně jako vyčíslení škody, kterou podle vrchního soudu Klán hodlal způsobit státu: 19 milionů korun. Prvoinstanční soud ji původně stanovil na 85,8 milionu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist