Zase jednou politické faktory výrazně ovlivňují ekonomické dění. Volby do Evropského parlamentu ve Francii totiž vyhrálo krajně pravicové Národní sdružení v čele s Marine Le Penovou. Po oznámení výsledků prezident Emmanuel Macron rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby, které se budou konat již tento a příští víkend.

To byl šok pro finanční trhy, což vyústilo v oslabení eura, růst rizikové prémie francouzských dluhopisů, kdy se spread mezi německými a francouzskými dluhopisy rozšířil až na 0,75 procentního bodu. Takové úrovně bylo dosaženo v roce 2017, kdy se finanční trhy rovněž obávaly vítězství Le Penové proti Macronovi v prezidentských volbách.

Podobně jako tehdy je strach spojován především s některými návrhy tohoto pravicového uskupení, jako jsou vyšší regulace a zdanění bank, snížení věku odchodu do důchodu či přislíbená finanční podpora některým skupinám obyvatel. Navíc ani sjednocená Nová lidová fronta, podle aktuálních průzkumů druhá na pásce, se nechystá příliš šetřit. Rozpočtová politika tak může být ještě uvolněnější než dosud, přičemž vládní deficit loni činil 5,5 procenta HDP a dluh Francie vůči HDP dosahuje úrovně 111 procent. Evropská komise proto se zemí (a ještě dalšími šesti) zahájí řízení ohledně rozpočtové zodpovědnosti. Především z tohoto důvodu byl také snížen jejich rating (S&P) a další výhled mnoho optimismu nepřidává.

Z toho je zřejmé, jak důležitým faktorem pro finanční trhy je stav veřejných financí. To máme mít na paměti i v Česku, kde tempo zadlužování v posledních letech patřilo mezi jedno z nejrychlejších v EU. Je proto třeba ocenit současnou vládu, že se pokouší určitým způsobem konsolidovat veřejné finance, ačkoli ambice byly bezesporu větší.

Čisté výdaje na obsluhu státního dluhu dosáhly v minulém roce 68 miliard korun a letos se přiblíží 100 miliardám, přičemž by je šlo zajisté použít smysluplněji. V nápravě veřejných financí je tak nutné vytrvat, jelikož vyšší míra benevolence finančních trhů vůči větším státům, jako je Francie, nemusí projít nám.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist