Byznys tleská politikům, kteří snižují daně. Aby ne. Ovšem jen v případě, kdy si to země může dovolit. A jestli si to může dovolit, není vůbec tak zřejmé, jak by se mohlo zdát. Hraje se o to, zda zadlužení způsobené nižšími daňovými příjmy příliš nezvedne riziko nesplácení.

Zhruba před dvěma lety dostala přes prsty Británie. Fiskální plán ministra Kwartenga a premiérky Trussové sázel na to, že nižší daně přilákají byznys, zvednou ekonomickou aktivitu a ve výsledku počáteční propad příjmů vynahradí. Skvělý plán? Ne. Investoři se houfně začali zbavovat britských dluhopisů ve strachu z rozvrácení veřejných financí a bez zákroku centrální banky by padly důchodové fondy.

Nyní dostává varování Francie. Po evropských volbách ji překvapivě čekají rovnou volby parlamentní a v čele průzkumů je Národní sdružení Marine Le Penové. Ekonomicky na to chce jít velice podobně, slibuje nižší daně, které mají stimulovat ekonomiku, navíc chce do rozpočtu udělat díru i dřívějšími odchody do důchodu. A dluhopisoví investoři se začínají bát, prodávají a trh požaduje za půjčku Francii stále vyšší úroky.

Možná je to nakonec Macronův plán. Nechat trhy vystresovat plány politických protivníků a využít toho v kampani. A pokud vyhrají, omezit je v rozletu drahým financováním dluhu. Každopádně je to hra s ohněm, respektive s důvěrou trhu. Ta dokáže dlouho zůstat pevná, ale najednou se zlomí a pak se velmi těžko znovu buduje.

Na volby se pomalu chystají také američtí voliči a budou vybírat: Buď vyšší výdaje, nebo nižší daně, každopádně vyšší dluh. Donald Trump kartu nižších firemních daní nedávno vytáhl a vlastně už ani nemusí dodávat, že tím chce podpořit ekonomiku a výhledově dluh snížit...

USA momentálně patří mezi vyspělými zeměmi k těm nejméně rozpočtově zodpovědným. Klíčová světová ekonomika si to může dovolit, ale bohužel to vypadá, že směřuje ke stále tvrdším testům odolnosti investorů. Zatím je varováním jen pokles ratingu a strmě zdražující obsluha dluhu, na kterou vláda už dává víc než na obranu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist