Teprve sedmadvacetiletý Jan Kameníček vlastní a vede společnost Raylyst, která patří k velkým evropským distributorům fotovoltaických panelů. Necelých pět let po svém vzniku se stala nejrychleji rostoucí firmou v Evropě. S obratem 2,7 miliardy korun v roce 2022 se umístila v čele letošního žebříčku prestižního britského listu Financial Times a serveru Statista.

K fotovoltaice se Kameníček dostal paradoxně přes byznys s uhlím, za kterým vyrazil do Singapuru už během svých vysokoškolských studií. V Asii díky tomu získal cenné obchodní kontakty. S HN mluvil v Mnichově na světovém veletrhu věnovaném fotovoltaice. „Intersolar je v našem odvětví nejzásadnější akcí roku,“ říká šéf firmy, kterou založil v roce 2018. Tehdy si v jednadvaceti letech objednal svůj první kontejner solárních panelů z Číny. Dnes jich jeho Raylyst prodává na 50 tisíc měsíčně.

Na veletrhu šel Kameníček z jedné schůzky do druhé. Těží z nich po zbytek roku. Trh s fotovoltaikou se podle něj rychle mění. „Proto jako dodavatel začínáme hrát i klíčovou konzultantskou roli. Určitě nechceme patřit jen k posouvačům krabic,“ uvádí mladý byznysmen.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se dělá byznys s fotovoltaikou.
  • Začínal s uhlím a vyrostl na fotovoltaice. Kdo je Jan Kameníček.
  • Na co se teď jeden z největších distributorů fotovoltaiky zaměřuje.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.