Svět se může opět přesvědčit, že komunistická Čína to myslí se zvyšováním úderné síly své armády, včetně rozsáhlé modernizace letectva, naprosto vážně. Na mezinárodní výstavě letecké a kosmické techniky v jihočínském městě Ču-chaj, největší svého druhu v zemi, předvedla nový „neviditelný“ bojový letoun s označením J-35A a jeho lehčí variantu J-35 určenou pro operace z letadlových lodí.
Obě verze strojů z kategorie „stealth“ vyvinula a vyrábí společnost Shenyang Aircraft Corporation, jež patří pod státní koncern Aviation Industry Corporation of China.
Veletrh známý jako Airshow China byl zahájen v úterý 12. listopadu, přesně den po oslavách pětasedmdesátého výročí vzniku Čínské lidové osvobozenecké armády. Potrvá šest dnů.
Čína se stala druhou zemí na světě za USA, jejíž vojenské letectvo bude mít k dispozici dva typy „neviditelného“ víceúčelového bojového letadla. To je navrženo tak, aby ho mohl protivník velice obtížně zjistit, zaměřit radarem a prostředky využívajícími infračervené záření.
Čína vyvíjí nová dopravní letadla. A plánuje, že to zvládne i bez Západu
Americkému vojenskému letectvu už řadu let slouží stroje F-22 Raptor (vyráběné v letech 1996–2011) a novější F-35 Lightning II, oba od koncernu Lockheed. Jeho první verze byla zařazena do výzbroje koncem roku 2015.
„Čínské vojenské letectvo nyní může kráčet na dvou nohách, neboť nový stroj skládá poklonu svému většímu protějšku J-20 a spolu s ním bude odstrašovat potenciální protivníky,“ vyjádřil se podle serveru Asia.Nikkei.com šanghajský vojenský analytik Ni Le-siung. Starší dvoumotorový letoun J-20 s „kachními“ plochami vyrábí firma Chengdu Aircraft a v čínském letectvu slouží od března 2017.
Čínský stroj J-35A a jeho námořní verze se podle uvedeného zdroje podobá jednomotorovému F-35, ale na rozdíl od amerického konkurenta není schopen svisle startovat a přistávat.
„Dva exempláře předvedené v Ču-chaji jsou téměř jistě zkušební prototypy postrádající speciální komponenty, jako je elektrooptický zaměřovací systém,“ míní Akhil Kadidal ze serveru Janes specializovaného na informace ze zbrojního a leteckého průmyslu.
Collin Koh ze singapurského Institute of Defence and Strategic Studies soudí, že stroj J-35 bude s velkou pravděpodobností dislokován na nejmodernější čínské letadlové lodi Fu-ťien (Fujian) vybavené elektromagnetickým katapultem. „Tím se změní poměr vojenských sil v asijsko-tichomořském regionu,“ podotýká na serveru Asia.Nikkei.com Koh.
Jak dodává, to by mohlo zkomplikovat strategické záměry USA, pokud by chtěly část svých námořních sil z Dálného východu přesunout třeba na Blízký východ či jinam.
„Pokud by USA z asijsko-tichomořského regionu stáhly obří letadlové lodě třídy Nimitz a novější třídy Gerald R. Ford, pak by za takové situace menší americké plovoucí pevnosti nepostačovaly jako odstrašující prostředek vůči rostoucí úderné síle čínského námořnictva,“ varuje Collin Koh.
Airshow China se účastní kolem 800 vystavovatelů z přibližně 40 zemí, včetně evropského Airbusu, brazilského Embraeru nebo amerického Honeywellu. Příležitost si nenechal ujít ani ruský koncern Suchoj, který na něm předvádí jednomístný dvoumotorový stroj Su-57 (kódové označení NATO je „Felon“). Rusko tím dává najevo, že Čínu považuje za slibný trh i pro svoji vojenskou produkci.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist