Lopatky větrných elektráren se mají v blízké budoucnosti točit i nad korunami stromů. Státní firmy Lesy České republikyenergetická společnost ČEZ kvůli tomu uzavřely memorandum o spolupráci. Cílem obou stran je pomoci při přípravě větrných parků na pozemcích ve vlastnictví státu, na nichž mají právo hospodařit Lesy ČR. Ty v Česku působí na zhruba polovině rozlohy lesů. V dokumentu se mimo jiné společně zavazují, že budou hledat vhodné lokality, ve kterých by připadala v úvahu příprava, výstavba a provozování větrných elektráren.

Jejich budování často naráží na nepřekonatelný odpor obyvatel dotčených obcí. Umožnění výstavby v hospodářských lesích proto vypadá jako slibný způsob, jak podpořit rozvoj tohoto obnovitelného zdroje energie v Česku.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč by se měly větrné elektrárny stavět i v lesích.
  • Co tomu v současné době brání.
  • Jak je na tom Česko s větrnými elektrárnami a jaký má cíl.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se