Když musíte vysvětlovat, že v tom, co děláte, je strategie, znamená to, že o ní nejspíš pochybují všichni, kromě vás samotných. „Já sakra vím, co dělám,“ hájil Donald Trump zavedení vysokých cel na prakticky veškerý dovoz do Spojených států. To bylo v úterý. Ve středu jejich platnost na 90 dní pozastavil.
„I když je to šílenství, je v tom metoda,“ říká Polonius v Shakespearově hře Hamlet. V Trumpově šílenství mohou metodu hledat už jen ti, kteří ho nekriticky zbožňují. Už proto bychom nad jeho nejnovějším krokem neměli jásat. Při své nevypočítatelnosti může cla kdykoliv opět zavést, navíc dál zůstává v platnosti univerzální desetiprocentní clo na všechny dovozy. Ale, a to je ještě důležitější, pro nás v Evropské unii se nemění nic z toho, co bylo zřejmé už v okamžiku, kdy Trump začal tarify hrozit ještě jako prezidentský kandidát. Je teď především na nás samotných, jestli uděláme kroky nutné k tomu, aby nás americký prezident, ať jím bude kdokoliv, neměl v hrsti.
Trump platnost cel na státy s výjimkou Číny nepozastavil proto, že hraje nějakou sofistikovanou šachovou partii. Prostě mu konečně někdo vysvětlil, že kvůli jeho krokům americká ekonomika míří do recese, směrem k vyšší inflaci a vyšší nezaměstnanosti. Nehledě na biliony dolarů, které se celosvětově vypařily z burz. To se rozhodně nezamlouvalo mnohým miliardářům, kteří Trumpa v prezidentské kampani podpořili. Zdaleka není řeč jen o Elonu Muskovi. Byť tento muž, který se v posledních měsících chová jako lunatik, měl pro jednou pravdu, když nazval Petera Navarra, hlavního architekta Trumpovy celní politiky, „idiotem“.
Kdyby Trump hrál nějaké 5D šachy s cílem snížit celní bariéry, přijal by nabídku, kterou dala Evropská unie na stůl už v roce 2018 (!), tedy za Trumpova prvního prezidentského období – snížit veškerá cla na průmyslové výrobky, tedy i na auta, na nulu. Nulové tarify EU navrhovala opakovaně, naposledy tento měsíc. V Bílém domě to nikdy nepřijali. Zřejmě tedy Trump skutečně věří pohádkám, že cla do USA vrátí výrobu všeho možného a ještě naplní federální rozpočet, takže bude možné zrušit nebo zásadně snížit daně z příjmu. Ovšem poté, co dal na rady Petera Navarra a cla zavedl, lekl se důsledků, které se z hlediska dopadů na ekonomiku a na burzy dostavily okamžitě.
Proti Trumpovi máme velice silné karty. Že je EU slabá, to si myslíme jen my Evropané, říká expert na mezinárodní obchod
Nyní tedy nejspíš budou následovat týdny vyjednávání, během nichž bude Trump hrozit, že pokud mu jednotlivé země nebo celky, jako EU, zásadně neustoupí, tarify opět zavede. Těžko říct, co má teď dělat třeba nebohé Lesotho, maličké vnitrozemské království na jihu Afriky, na které americký prezident uvalil druhou nejvyšší celní sazbu hned po Číně. Co bychom ale měli dělat my v EU, to je zřejmé.
Bezprostředně je nutné trvat na už vyslovené nabídce, tedy na nulových clech. Nechť se tedy definitivně ukáže, kdo chce překážky odbourávat a kdo o tom jen mluví. Tvrzení Trumpa, a především jeho poradce Navarra, že nefér překážkou je i evropská daň z přidané hodnoty, je ovšem nesmysl. Respektive „hodně velká blbost“, jak to charakterizoval ekonom Miroslav Zámečník. Uvidíme tedy, s čím Trump nakonec přijde. Při jeho charakteru je vlastně nemožné cokoliv předvídat.
Především bychom se ale my v EU měli víc starat sami o sebe. „Teď nastal čas na dobudování vnitřního trhu. Teď je potřeba ratifikovat dohody o volném obchodu, které byly vyjednány už před dlouhou dobou,“ vystihl to Niclas Poitiers z výzkumného centra Bruegel. Jak nedávno vyčíslil Mezinárodní měnový fond, překážky, které stále existují na vnitřním trhu EU, odpovídají v obchodu se zbožím tarifům ve výši přes 40 procent, v obchodu se službami přes 100 procent.
Tyto bariéry, například různé zdlouhavé (ne)uznávání certifikátů, profesních diplomů a podobně, je potřeba zrušit především. A pak uvést v život už dojednané dohody o volném obchodu, jako je ta s jihoamerickým blokem Mercosur, a začít urychleně jednat o dalších, třeba s velkým asijským společenstvím CPTPP, v němž je Japonsko, Mexiko nebo Austrálie. Čím víc takových kroků uděláme, tím méně nás bude šílenství v Bílém domě ohrožovat.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist