Na základě diskusí v České republice by se mohlo zdát, že se změna klimatu dá pozastavit nějakým tlačítkem. Že nyní je potřeba upřednostnit bezpečnost a prosperitu a držet se fosilních paliv, na úkor uhlíkově neutrální budoucnosti. Po nedávném bezprecedentním výpadku elektřiny v jihozápadní Evropě opět zaznívají známé pochybnosti: Nejsou obnovitelné zdroje příliš nestabilní? Zvládnou naše sítě výrobní výkyvy větrných a solárních elektráren? Co když delší dobu nebude foukat vítr ani svítit slunce?

Tyto obavy jsou opodstatněné. Měli bychom na ně však skutečně reagovat zpomalením energetické transformace či návratem k fosilním palivům?

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak reagovat na energetické výpadky v Evropě?
  • Jak se změní energetické mixy a systémy v budoucnosti?
  • Co hrozí v případě pokračující dominance fosilních paliv?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.