Nedostupnost bydlení v Česku je pro mladé lidi zásadní životní komplikace. Mnoho z nich totiž často vnímá vlastní byt nebo dům jako podmínku pro založení rodiny. Problém s vysokými cenami nemovitostí teď navíc ještě umocní růst úrokových sazeb a s tím související zdražení hypoték. Podívali jsme se proto, co mladé čeká v budoucnu a jak si mohou pomoci státní půjčkou, která je zatím ještě za pakatel a nově poskytne i více peněz. K tomu přidáváme i přehled, na co si při vyřizování této půjčky dát pozor.

Minulý týden centrální banka překvapila analytiky, když skokově zvýšila svou klíčovou sazbu na 1,5 procenta. Už tento týden na to zareagovaly komerční banky, když začaly zvyšovat ceny hypotečních úvěrů. Analytici navíc očekávají, že v příštím roce by mohla sazba ČNB dosáhnout dokonce na 2,75 procenta. Úroky hypoték by tak odhadem mohly dosáhnout až na čtyři procenta.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Hypotéky by tak zdražily až o tisíce korun měsíčně. Už v současnosti je přitom velmi výhodné ke koupi bytu využít státní půjčku od Státního fondu podpory investic. Nyní si lze půjčit na nákup bytu až dva miliony korun s pětiletou fixací za 1,03 procenta. Půjčka je určena pro mladé lidi do věku 40 let a za každé dítě do 15 let se snižuje úrok o 0,2 procentního bodu. Minimální úrok je ale jedno procento. Jeho výše se odvíjí od evropské referenční sazby, která na zvyšování úrokových měr ve vybraném státě také reaguje, ale se zpožděním.

U úvěru na dvacet let znamená jednoprocentní sazba v porovnání s tržní tříprocentní úsporou na měsíční splátce až ve výši dvou tisíc korun. Státní úvěr nelze získat na delší období. Půjčka je výhodná navzdory tomu, že úrok si nelze odečíst ze základu daně, což je u hypotéky samozřejmost. V případě, že se rodině narodí dítě, získá další bonus ve výši 30 tisíc korun. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová navíc v úterý oznámila, že by se od ledna příštího roku měly zmíněné limity zvýšit. Na koupi bytu si tak půjde půjčit až tři miliony korun, na pořízení domu až 3,5 milionu.

„Vyzdvihnout mohu vstřícnost a chápavost úředníků, co se ale týče procesu vyřizování, je to finančně i časově nákladné a myslím, že hodně lidí to prostě vzdá,“ říká Adam K., který získal půjčku na svůj nový byt v Praze minulý rok. Během letošního roku přijal zatím fond 454 žádostí, přičemž uzavřel 304 smluv za 433 milionů korun. Podle mluvčí fondu Karolíny Smetanové trvá vyřízení žádosti maximálně 60 dní a při doložení všech příloh lze lhůtu ještě zkrátit. Právě přílohy v sobě ale skrývají několik nepříjemností.

Úřad požaduje několik výpisů z katastrálního úřadu nebo výpisy z centrální evidence exekucí. Klienta to stojí nemalé náklady, přestože část informací by měl být stát schopen zjistit si sám. „V souvislostí s novelizací programu Vlastní bydlení nebude úřad výpis z katastru po žadatelích požadovat. To se ovšem nebude týkat výpisu z evidence exekucí,“ říká Smetanová. Fond totiž k informacím o exekucích nemá bezplatný přístup.

Nejdražší položkou při zařizování státní půjčky je ale znalecký posudek na cenu obvyklou. „Obvolal jsem snad dvacet znalců a pouze jeden byl schopný udělat posudek dříve než za dva měsíce,“ říká Adam K. s tím, že požadavku ani nerozumí. V případě novostavby totiž cena obvyklá odpovídá kupní ceně, která je v kupní smlouvě.

Problémy hlásí pražští zájemci o půjčku také v případě vyřizování potvrzení, že se nemovitost nenachází v záplavové oblasti. „Úředníci mi pomohli na magistrátu, ale říkali, že nic takového po nich nikdo nechtěl a nemají žádný oficiální formulář,“ říká Kryštof P., který si také prošel procesem žádání o půjčku v Praze. Fond uvádí, že se mají žadatelé obracet na vodoprávní úřad, který v Praze funguje jako jeden z odborů na radnicích jednotlivých městských částí.

Když už ale člověk potvrzení získá a je z něj zřejmé, že se nemovitost v záplavové oblasti nenachází, stejně si musí uzavřít pojistku právě pro případ záplav. „Může to být například proto, že existují bleskové místní záplavy, které se stávají i na územích mimo záplavová území. Živelní pojištění navíc může krýt také škody způsobené větrem,“ uvádí Smetanová a dodává, že požadavek na živelní pojištění vychází stejně jako ty ostatní z nařízení vlády.

Žadatel je také do jisté míry závislý na dobré vůli úředníků. „Kdyby úředníci státního fondu neudělali vstřícný krok, pravděpodobně bych nakonec byt ani nekoupil,“ říká Kryštof P. Banka totiž stejně jako fond nechtěla v jeho případě podepsat úvěrovou smlouvu, dokud ji nepodepíše druhá zmíněná instituce. Vznikla tak patová situace způsobená tím, že nákup nemovitosti financoval současně půjčkou od fondu, hypotékou a vlastními zdroji. V takovém případě navíc žadatel potřebuje ještě ručitele. Jen pod touto podmínkou je totiž fond ochotný být až druhý v pořadí za bankou v případě, že člověk přestane úvěr splácet a obě instituce získají část peněz z prodeje dané nemovitosti.

Fond aktuálně vyvíjí systém na správu podpor včetně klientského portálu. Už teď ale nabízí plně elektronickou komunikaci. K tomu je potřeba mít zaručený elektronický podpis a datovou schránku.

Chcete se naučit investovat a řídit své finance? Pak se přidejte k více než 3000 čtenářů, kteří odebírají newsletter Peníze HN.