Ano, extrémní horka mohou mít za důsledek nevyspání, a dokonce vidiny, jak nedávno upozornili vědci. Vzhledem k třicítkám, které panují v Česku, by to bylo pochopitelné. Ale prý je načase vytáhnout svetr. Rusko zaútočilo na Ukrajinu a okupuje její východní a jižní území. Spolu s dvouletou pandemií koronaviru vytvořila geopolitická situace stav klimatické a energetické války. No, první, kdo by si měl ten svetr obléci, je premiér Petr Fiala.

Ekonomická krize začala nabírat na síle už dříve. Míra inflace v USA rostla již v srpnu 2021 a nadále pokračuje. Opakovaný nedostatek dodávek z východní Asie donutil velkou část průmyslu (především automobilového) k výraznému omezení výroby, což ve společnosti vytvořilo větší vnitřní tlak. Produkce rostla jak ve východní Asii, tak v Evropě a vyšší poptávka po plynu začala vytvářet problémy s rostoucími cenami energií. Již během podzimu 2021 se zdvojnásobily, což vedlo k bankrotu několika distributorů energií v Česku. Více než 700 tisíc domácností zůstalo bez dodavatelů energie a bylo nuceno přejít k tzv. „dodavateli poslední instance“. Deset procent české populace okamžitě zaznamenalo trojnásobný nárůst účtů za energie. Češi si také na konci roku 2021 zvolili novou pětikoaliční vládu, zatímco ta předchozí zadlužila stát na historická maxima a vytvořila tlak na novou vládu, aby přišla s rozpočtovými škrty. To vše se stalo před ruskou válkou na Ukrajině.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Invaze může být vnímána jako imperialistická, ale vhodnější je hodnotit ji jako klimatickou válku. Je to válka o zdroje, které jsou nyní kvůli změně klimatu vzácnější a jsou ohroženy kvůli evropským závazkům bojovat proti změně klimatu. Za prvé, od okupace ukrajinského poloostrova Krym a Donbasu Ruskem v roce 2014 tato území opakovaně trpěla nedostatkem vody, jak uvedla ukrajinská klimatoložka Svitlana Krakovská. Vodovody vedou z pevninské Ukrajiny, a protože oba státy byly ve válečném stavu, docházela voda v zemědělství i domácnostech. Nezapomínejme, že hovoříme o regionu velikosti Itálie.

Za druhé, Donbas je bohatý na uhlí a jižní pobřeží Ukrajiny je bohaté na ropu v okolí Zmijího ostrova. V neposlední řadě evropská Zelená dohoda pomohla Rusku vyvinout tlak na Evropskou unii. USA i Rusko to viděly jako poslední šanci získat evropské peníze na plyn. Již před začátkem ruské agresivní války se americký dovoz LNG ztrojnásobil. Nyní představuje dvě třetiny evropského dovozu plynu. Zatímco se EU zavázala k dekarbonizaci své ekonomiky, nechala jedno místo otevřené pro trojského koně: Německo a jeho nové dohody s Ruskem ohledně Nord Streamu 2. Situace jasně ukazuje, že Evropská unie musí jednat v souladu. Německo se totiž samo o sobě rozhodlo vyřadit uhlí a jadernou energii a celá Evropa je nyní kvůli němu přímo nebo nepřímo závislá na ruském plynu. 

Jde o změnu paradigmatu pro Česko a další země střední Evropy. Nyní vidíme, co se může stát, pokud budeme jednat na vlastní pěst. Můžete být, chcete-li, antievropští nacionalisté, ale tváří v tvář velkému ruskému medvědovi všichni cítí potřebu jednotné evropské akce. Během několika měsíců změnila střední Evropa svůj postoj k evropské solidaritě a jednotnému postupu o 180 stupňů. Byl to zrovna současný český premiér Petr Fiala, kdo se v roce 2015 fotil s Viktorem Orbánem na maďarských hraničních plotech s tím, že nebude solidární s Německem a nepřijme ani jednoho uprchlíka. V roce 2022 Česko potřebuje Evropu a Evropa potřebuje Česko. Jakkoliv podpora členství v Evropské unii mezi Čechy klesla za poslední dva roky o deset procent, exit z unie je nyní méně pravděpodobný. Údaje také jasně ukazují, že Evropská unie jako taková reaguje na Ukrajinu velmi pomalu. Většina Čechů (65 procent) je spokojena s kroky vlády, nejméně polovina považuje kroky Evropské unie za adekvátní. 

Jedním z důvodů je, že Česká republika v současnosti hostí největší počet ukrajinských uprchlíků na počet obyvatel. Třetina z nich je již součástí trhu práce a více než 90 procent si již našlo vlastní byt nebo bydlí u českých rodin, které jsou dotovány, aby je mohly ubytovat. Veřejná podpora přijímání uprchlíků samozřejmě rychle klesá a ty největší problémy ještě přijdou. Reakce české veřejnosti se ale zatím staly tak trochu dobrým příkladem. 

Podobně byly na začátku roku 2020 velké naděje, že sjednocená Evropa zvládne epidemii koronaviru. Ale orgány Evropské unie reagovaly příliš pomalu, takže každý ze států začal jednat na svou vlastní pěst. Výsledek byl děsivý. Se stovkami tisíc mrtvých. Naděje na společnou evropskou akci tváří v tvář ruské energetické a klimatické válce jsou proto nízké. Reakce na sankce byla příliš pomalá a nevidíme, že by fungovaly: Česko má aktuálně vyšší míru inflace než Rusko. Evropa poslala Ukrajině zbraně v hodnotě pouhých deseti procent plateb za ropu a plyn. Nedůvěru v datech už vidíme – v březnovém průzkumu, po ruské invazi na Ukrajinu, vzrostla veřejná podpora členství v NATO v ČR o 10 procent, zatímco podpora členství v EU klesla o dvě procenta (STEM). 

Středoevropské země, včetně Česka, se nyní musí stát součástí spolupracující Evropy. Není to přání, ale jediný způsob, jak udržet společný evropský projekt. Evropská spolupráce a solidarita je jednoznačně nejlepším obranným mechanismem proti ruské nebo jakékoli jiné agresi. 

Solidarita ale v první řadě musí přijít na národní úrovni. V době prohlubující se krize nemůže nechat vláda občany trpět samotné. Poslední analýzy energetiků, které modelují situaci, kdy Putin vypne kohouty, jasně ukazují, že naše nejlepší šance to zvládnout bez zásadních zásahů do průmyslu bude, když stát podpoří občany ve změně spotřebitelského chování. Snížit topení o jeden stupeň může ušetřit až šest procent spotřeby.

Výzkum České klima 2021 přitom jasně ukázal na celonárodním vzorku, že 72 procent českých občanů je ochotno přispívat k ochraně klimatu osobním zapojením se, i kdyby tak nečinili ostatní lidé. Navíc 64 procent Čechů a Češek se již často či velmi často zapojuje do boje proti změně klimatu snižováním spotřeby energií. Veřejná podpora ke snížení standardu vytápění a spotřeby tu tedy je, a pokud by došlo k vládnímu nařízení, mělo by být přijato pozitivně většinou společnosti. 

Petr Fiala ale musí jít příkladem. Není nic jednoduššího než stáhnout topení ve Strakovce o pět stupňů a na další tiskovce natáhnout svetr. Červený patří Hamáčkovi, zelený nosí prezident Zelenskyj. Modrý – bude mu ladit k plakátům Spolu. Nic se od koronaviru nezměnilo, spolu to zvládneme a můžeme z toho vyjít silnější. Naučíme se šetřit energiemi a nakonec postavíme i ty vlastní obnovitelné zdroje. Pokud ale půjde vláda příkladem a nenechá, jako v případě koronaviru, trpět občany samotné. Je načase vytáhnout svetry, i když venku zuří třicítky.

Autor je komunikační stratég a zakladatel studia Kontra