V každé školní třídě jsou v průměru tři až čtyři děti, které jsou ve vážném riziku duševního onemocnění. Statistikám dává za pravdu i situace v ambulancích dětských psychiatrů, které jsou přeplněné pacienty, jejichž počet se oproti roku 2010 zvýšil podle odhadů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) o polovinu. Odborníků, kteří by mohli situaci zlepšit, je však v Česku nedostatek. Napravit stav, který ve zdravotnictví vznikl kvůli špatnému plánování a zbytečné složitosti vzdělávání dětských psychiatrů, se podaří až za několik let.

V roce 2019 bylo podle dat VZP dětských pacientů téměř 60 tisíc, pandemie covidu v následujících dvou letech pak podle expertů situaci výrazně zhoršila. Přesná čísla však zatím nemá pojišťovna k dispozici.

Jasné je, že se nejčastěji děti a mladiství potýkají s úzkostmi a depresemi, závislostmi a poruchami příjmu potravy. Výsledkem je, že mezi nezletilými přibylo sebevražd. Podle VZP jsou momentálně druhou nejčastější příčinou úmrtí mladých do 24 let věku. O 57 procent se také zvedl počet dospívajících dívek ve věku 15 až 19 let s poruchami příjmu potravy, zejména mentální anorexií, bulimií a přejídáním.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.