V každé školní třídě jsou v průměru tři až čtyři děti, které jsou ve vážném riziku duševního onemocnění. Statistikám dává za pravdu i situace v ambulancích dětských psychiatrů, které jsou přeplněné pacienty, jejichž počet se oproti roku 2010 zvýšil podle odhadů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) o polovinu. Odborníků, kteří by mohli situaci zlepšit, je však v Česku nedostatek. Napravit stav, který ve zdravotnictví vznikl kvůli špatnému plánování a zbytečné složitosti vzdělávání dětských psychiatrů, se podaří až za několik let.

V roce 2019 bylo podle dat VZP dětských pacientů téměř 60 tisíc, pandemie covidu v následujících dvou letech pak podle expertů situaci výrazně zhoršila. Přesná čísla však zatím nemá pojišťovna k dispozici.

Jasné je, že se nejčastěji děti a mladiství potýkají s úzkostmi a depresemi, závislostmi a poruchami příjmu potravy. Výsledkem je, že mezi nezletilými přibylo sebevražd. Podle VZP jsou momentálně druhou nejčastější příčinou úmrtí mladých do 24 let věku. O 57 procent se také zvedl počet dospívajících dívek ve věku 15 až 19 let s poruchami příjmu potravy, zejména mentální anorexií, bulimií a přejídáním.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Mnohé z nich říkaly, že jak byla během lockdownů omezení a nemohly chodit na kroužky nebo sporty, začaly mít obavy, že ztloustnou, a tak začaly držet diety,“ řekl v rozhovoru s HN Pavel Theiner, vedoucí lékař dětského a dorostového oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno. 

S problémy se ale dětská psychiatrie podle Theinera potýká posledních pět až deset let. Čekací lhůty na ošetření odborníkem se neustále prodlužují. Zatímco před pěti lety se na dětském oddělení Psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě k pomoci děti dostaly v řádu týdnů, dnes na ošetření čekají tři až pět měsíců. „Závažné stavy se snažíme přijímat samozřejmě dříve, ale je to velmi obtížné,“ upřesnil primář oddělení Tomáš Havelka.

V Česku je totiž nedostatek dětských psychiatrů. Hlavním důvodem je podle ministerstva zdravotnictví samotné vzdělávání lékařů, které bylo dříve příliš složitě nastavené. Donedávna dětská psychiatrie nebyla samostatným oborem, ale pouze nadstavbou na dospělou psychiatrii, což celý vzdělávací proces prodloužilo o několik let. Jako samostatná atestace vznikl až v roce 2015. „Nedostatek zdravotnického personálu, včetně dětských psychiatrů, je patrný napříč celou Evropou a okamžitá řešení se hledají velmi obtížně,“ říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Stávající lékaři navíc stárnou. Není tak dostatek školitelů, kteří by mohli budoucí dětské psychiatry vzdělávat. Každý školitel si navíc pod sebe může vzít najednou jen tři studenty, kterým se věnuje pět let. Záchrana celého systému tak bude trvat roky.

Ministerstvo na podporu duševního zdraví dětí a mladistvých podniklo některé dílčí kroky. Nově například umožnilo, aby akutní péči dětem s duševním onemocněním mohli poskytnout i psychiatři specializovaní na dospělé. Stát také investoval do vzniku dalších lůžek pro dětské psychiatrické pacienty – v minulém roce jich po celé republice přibylo 31.

Téma je podle Jakoba pro ministerstvo nyní prioritou. V plánu je mimo jiné více motivovat mediky vybrat si dětskou psychiatrii jako své zaměření. Zatraktivnění oboru pro mladé lékaře vítá Tereza Podhorná, primářka dětské psychiatrie v pražské Thomayerově nemocnici.

Podhorná navíc tvrdí, že samotné vzdělávání odborníků by šlo ještě více zjednodušit. „Opravdu nechápu, proč musí lékaři absolvovat několikaměsíční stáže na dospělé chirurgii, interně a ARO. To v oboru dětské psychiatrie opravdu nedává smysl,“ myslí si primářka.

Zatraktivnění oboru by ale podle primáře Havelky mělo zahrnovat i navýšení finančních odměn, které stát dětským psychiatrům vyplácí. „Pokud se lékař stará o dospělé psychiatrické pacienty, vydělá si zpravidla mnohem více peněz, než kdyby se staral o děti. Toto by pomohlo okamžitě,“ říká primář havlíčkobrodské dětské psychiatrie.

Ačkoliv by se o velkou část mladých s psychickými problémy mohli postarat psychoterapeutové a psychologové, nemají ani oni v Česku dostatečnou kapacitu. „Aktuálně zoufale chybí lidé v terénu, kteří by pomohli ohroženým dětem, ať už jsou to dětští krizoví interventi, psychologové, nebo pedopsychiatři. O tomto stavu se mluví dlouhodobě, stát zaspal,“ řekla HN Petra Wünschová, ředitelka pražského centra Locika, které pracuje zejména s nezletilými ohroženými domácím násilím.

Kvůli nedostatečným kapacitám je tak proto podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové potřeba dětem pomáhat ještě předtím, než odborníka budou vůbec potřebovat. Doporučuje proto soustředit se také na prevenci. Stát v tomto ohledu plánuje větší spolupráci se školami a poskytovateli sociálních služeb.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.