Souboj o desítky miliard korun, přehlídka elitních advokátů a expertů na insolvence, přetahovaná státních institucí i bohatých soukromých firem. Krach původem ruské Sberbank, největší kauza svého druhu v novodobé historii Česka, pokračuje ve čtvrtek klíčovou schůzí věřitelů.

Ta výrazně určí osud Sberbank, respektive toho, co po ní zbylo, a také šance jednotlivých věřitelů získat zpět alespoň část svých peněz. A jelikož je zde hned několik věřitelských skupin, jejichž zájmy se značně rozchází, je kolem toho pořádně horko.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Přitom karty jsou na úvod partie rozdány jasně. Z celkových zhruba 60 miliard korun dluhů tvoří 27 miliard jedna jediná pohledávka – od Garančního systému finančního trhu (GSFT). Ten vyplácel drobné střadatele a teď chce své peníze zpět. Navíc ze zákona má dominantní postavení, je uspokojován přednostně a ze sta procent. Tedy pokud se majetek Sberbank prodá alespoň za 27 miliard korun. Pokud se aktiva banky prodají za 30 miliard – v což všichni doufají – GSFT může být spokojen, dostane bezpečně zpět všechno. Na ostatní ale prakticky nezbude nic.

Další přednostní pozici mají malé a střední podniky. Až potom přijdou na řadu velké podniky a také města a kraje. A právě z této oblasti se dnes rekrutují hlavní frakce odporu proti postupu insolvenční správkyně Jiřiny Lužové a jejího týmu. Ta zatím nachází společnou řeč zejména s advokátem GSFT Richardem Tománkem a také s ČNB. Společně tlačí na co nejrychlejší prodej aktiv Sberbank, ideálně v jednom celku některému z tuzemských bankovních domů.

Rebelující podniky

Právě proti této silné alianci se ostře vymezují ostatní věřitelé, hlavně ti, kteří mají v případu nejslabší pozici. Mezi rebelanty jsou přitom bohaté firmy i velké státní podniky. Od začátku kritizují špatnou komunikaci správkyně i nedostatek údajů, které by tuto formu prodeje obhájily.

K nejtvrdším odstřelovačům patří berounská sázková skupina Tipsport, které banka dluží celkem 340 milionů korun. Firma s prakticky bezednou pokladnicí vsadila na insolvenčního mazáka – právníka Petra Kališe, známého z reorganizace ČSA, jenž přišel s radikálním návrhem zakázat GSFT na schůzi věřitelů hlasovat. V obsáhlém návrhu, který obdržel insolvenční soud začátkem týdne, argumentuje odlišnými zájmy GSFT, jehož dominantní postavení prý diskriminuje ostatní věřitele. K jeho návrhu se připojil také druhý největší individuální věřitel Kraj Vysočina. Tomu ve Sberbank uvízlo dokonce zhruba 2,5 miliardy korun, a jelikož při dělení peněz půjde i on až v poslední skupině, jeho vyhlídky nejsou nikterak veselé.

Další centrum odporu se tvoří kolem dalšího insolvenčního matadora, advokáta Michala Žižlavského, který zastupuje brněnskou společnost NovaTech. Ten soudu adresoval několik návrhů, jak postavení GSFT na schůzi omezit. Ve svém pojetí není tak radikální jako Kališ, se kterým se dobře zná právě ze zmiňovaných ČSA. Navrhuje oddělené hlasování po skupinách. Podobně jako tomu je v případě zajištěných a nezajištěných věřitelů. Pak by třeba GSFT nemohl tak snadno zvolit členy věřitelského výboru, tedy orgánu, který má v dalším průběhu řízení zásadní roli.

„V principu nám jde jen o to, aby se zohlednily zájmy všech tří skupin věřitelů, nejen GSFT. To vnímáme jako jediný legitimní společný zájem všech věřitelů. Pokud k tomu nedojde, může to být v budoucnu předmětem řady sporů. Vyhovění našemu návrhu vyžaduje, aby soud k věci nepřistoupil formálně, ale zohlednil skutečné ekonomické postavení všech tří skupin věřitelů,” říká k tomu Žižlavský.

Právě k jeho návrhu se začínají připojovat další významní věřitelé, například státní Čepro, které prostřednictvím advokátky Lucie Kačerové z Rowan Legal předsedá prozatímnímu věřitelskému výboru a postup správkyně Lužové a GSFT od začátku hlasitě kritizuje. K Žižlavskému se údajně chystá připojit také státní ČD Telematika s pohledávkou 274 milionů korun a některá města.

Garanční systém nesouhlasí

Zástupci GSFT však tyto útoky odmítají a před samotnou schůzí v rámci obrany zveřejnili obsáhlé prohlášení. „Garanční systém finančního trhu je znepokojen aktuálními kroky některých věřitelů v insolvenčním řízení Sberbank CZ, které jdou mimo rámec platné legislativy, směřují k omezení zákonných věřitelský práv Garančního systému, a jejichž povaha a způsob provedení vzbuzují otázky ohledně motivace, která k těmto nanejvýš diskutabilním krokům vede,“ stojí mimo jiné v prohlášení garančního fondu. V něm argumentují i tím, že postavení GSFT je systémový prvek pro stabilizaci finančního trhu, jenž vychází z evropské legislativy.

Tím se otevírá značně teoretická debata, která bude zřejmě nad síly insolvenčního soudu. A tak se přece jen přílišné zvraty během schůze nečekají. Spíše se zde bude hrát o střelivo pro budoucí dlouholeté právní spory o náhrady škody. Zásadní tak bude, za kolik se majetek banky nakonec prodá a jaké škody tedy zmiňovaným firmám vzniknou. Aktuálně se spekuluje o tom, že správkyně má v rukou dvě závazné nabídky ve výši kolem 30 miliard korun (plus hotovost banky, tedy asi 16 miliard). To by na velký jásot rozhodně nebylo.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.