Sedm měsíců zbývá do chvíle, kdy si stavebníci mají být schopni vyřídit veškerá povolení digitální cestou. Hejtmani a starostové se však obávají, že se termín nestihne. Upozorňují v několika dopisech ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), aby jim předložil přesný harmonogram prací na digitalizaci stavebního řízení. A to tak, aby se úředníci stihli s novým systémem naučit pracovat. Bartoš jim harmonogram slibuje do konce měsíce a ubezpečuje je, že se vše stihne.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Představitelé územních samospráv mají i v této době více otázek než odpovědí, neboť schválením novely stavebního zákona se komunikace ze strany ministerstva zastavila,“ napsal v dopise ministrovi Svaz měst a obcí. V podobném duchu se vyjádřily také Asociace krajů a Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů. Dopisy všech tří institucí mají HN k dispozici.

Digitalizace stavebního řízení je vlajkovou lodí ministerstva pro místní rozvoj. Bartoš v ní ještě coby opoziční poslanec viděl výrazný krok ke zrychlení povolovacího procesu, který v Česku patří k nejdelším na světě, což zpomaluje a prodražuje výstavbu bytů i klíčových dopravních projektů. Podobně mluvil i po nástupu do vlády. Nyní se však jeho snahy komplikují. Kraje a obce varují, že pokud budou digitalizaci provázet problémy, může to stavební řízení naopak zpomalit, nebo dokonce zcela zastavit.

Pardubický hejtman Martin Netolický (3PK) pro HN uvedl, že dopis, který šel ministru Bartošovi, popisuje situaci jako velmi vážnou. Podle něj se s vysokou pravděpodobností nepodaří včas připravit nezbytné systémy. I kdyby to ministerstvo zvládlo, protáhnou se podle Netolického porodní bolesti digitalizace, protože úředníci nebudou mít dostatek času se s novými podmínkami sžít.

„Musíte proškolit zaměstnance, musíte uzpůsobit IT systém, musí to mít zatěžkávací dobu, nedokážu říct, kolik času na to budeme potřebovat. Ale už nyní všichni říkají, že to není reálné,“ říká Netolický.

Kraje i obce vyzývají ministerstvo, aby jim do konce listopadu předložilo reálnou vizi dalšího postupu. To jim Bartoš na dotaz HN přislíbil. Zároveň tvrdí, že systémy budou připravené tak, aby je stavebníci mohli od 1. července využívat.

„V té době bude základ agendového systému tak, aby se daly obsluhovat jeho funkce. Nebude to ale plná funkcionalita, jak jsme ji vysoutěžili už v květnu. Bude to ale plnit základní funkce a další vychytávky budeme přidávat poté,“ konstatuje Bartoš. Zároveň připouští, že úředníci se budou muset s novinkami naučit zacházet rychleji než běžných šest měsíců. Kolik budou mít času, však neuvedl.

Předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl se však domnívá, že půl roku je nutná doba k tomu, aby lidé byli připravení a aby systém po plném najetí nehavaroval jak po technické stránce, tak kvůli lidskému faktoru. „Ti lidé jsou sice zdatní a agendu znají, ale přece jen půjde o nové prostředí, ve kterém se budou muset zorientovat,“ uvedl Lukl pro HN. „Lhůtu kratší než půl roku bych proto jako racionální neviděl. To bych se obával, zda by ti, co ponesou odpovědnost ve správním řízení, měli dostatek času na přípravu,“ dodal.

Podle advokáta Pavla Černého z kanceláře Frank Bold navíc hrozí, že celý proces ještě zbrzdí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten kvůli nezákonným podmínkám zrušil původní veřejnou soutěž na dodavatele digitalizace, kterou vyhrála společnost InQool. Ministerstvo proti tomu podalo rozklad, na jehož výsledek se nyní čeká. Projekt Datarun zároveň upozornil na to, že ministerstvo vypsalo novou veřejnou zakázku, v jejímž rámci zadalo projekt stejné firmě, která vyhrála původní tendr. „Je otázka, jestli je takový postup právně průchodný. Myslím, že je to velmi sporné,“ domnívá se Černý.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.