Zločinecká a nekompetentní vláda, která vám nikdy neřekne pravdu. Tento tón nasadil Andrej Babiš hned v úvodu promluvy k voličům na téma příčiny výpadku dodávek elektřiny, který v pátek zasáhl část Česka. Jeho šestiminutové video má velký dosah díky tomu, že ho šíří jak mašinerie, kterou si pro „nálety“ na sociální sítě vybudovalo ANO 2011, tak i jeden z největších zpravodajských serverů v zemi, který z něj udělal i hlavní článek na své homepage. Jistě jen shodou okolností je to server, který přes vydavatelský dům Mafra donedávna Babiš vlastnil a v němž i po změně vlastníka zůstali na klíčových postech stejní lidé.
Česku v pátek hrozil totální blackout a ztráta všech rozvoden. Pomohl ale Picasso a Německo
Předseda ANO ve videu naznačuje, že díky aktuálním preferencím, které jeho stranu favorizují ve volbách a z něho dělají jasného kandidáta na příštího premiéra, dostává „tyhle informace“. Co má tedy Babiš v rukávu, že si může tak razantní odsudek vlády a společnosti ČEPS, která českou přenosovou soustavu provozuje, dovolit?
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článek„Je jasné, že blackout ve Španělsku a blackout v České republice je důsledkem šílené zelené politiky Ursuly von der Leyen a Timmermanse, tvrdí Babiš vedle invektiv na tváře zelené politiky EU a přidává svou oblíbenou floskuli o tom, jak Fiala „políbil prsten“. Za vlastní příčinu výpadku pak Babiš považuje přetoky elektřiny z Německa a Polska, které podle něj několikanásobně překročily plánované hodnoty. Říká to zcela bez důkazů, pokud za ně nepovažujeme mávání neidentifikovanými papíry. V debatě pod videem si tak od europoslankyně Danuše Nerudové (STAN) vysloužil přízvisko „Chodící řetězový dopis“.
Šéf ČEPS Martin Durčák přitom uvedl, že importy elektřiny byly v danou dobu dobu jen mírně nad očekáváním a souvislost mezi nimi a výpadkem nevidí. Zatímco Babiš viní za výpadek elektřinu ze zahraničí, Durčák upozorňuje, že to bylo právě propojení se sousedními zeměmi, díky němuž se Česko zbavilo přebytečného výkonu. Kdyby se to nepovedlo, nevypadlo by jen devět rozvoden, ale všech 44. Nastal by tedy skutečný blackout, jehož následky by se odstraňovaly déle.
Vysvětlení ČEPS, že za prvotní příčinou pátečního výpadku bylo roztržení fázového vodiče, který přenáší elektřinu mezi elektrárnami a rozvodnami, Babiš zesměšňuje. „Tvrdí, že se porouchal drát. No to určitě.“ Současně si ale protiřečí, když kritizuje zanedbanou údržbu a ptá se: „Jak je možné, že ten drát není zdvojený a už to tak je sedm let?
Že je třeba vedení velmi vysokého napětí V411, které dle ČEPS selhalo, zdvojit, protože je při přenosu elektřiny ze severozápadu na jihovýchod republiky pravidelně přetěžováno, se opravdu ví už roky. První povolení projekt dostal už v roce 2017, tedy předtím, než se Babiš dostal k moci, stále se ale nestaví. Důvodem jsou dlouhé povolovací procedury, ale i chaos v prioritách. Příkladem může být Národní investiční plán, který Babiš v 2020 představil. Nebyl ale řádně strukturován, jednotlivé záměry jsou jen nasypány do kapitol. Na stejné úrovni jsou tak investiční plány ČEPS, jako pověstná Babišem prosazovaná rychlobruslařská hala pro Martinu Sáblíkovou. Že se nerealizovalo, těžko může překvapit.
Zpochybněním vysvětlení, jaké veřejnosti i vládě předložil ČEPS, Babiš současně útočí na jeho šéfa Martina Durčáka. Ten se přitom stal předsedou představenstva po čistce, která proběhla na podzim 2018, tedy za druhé Babišovy vlády. Akcionářská práva v ČEPS vykonává ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož čela Babiš dosadil „nestranickou odbornici za ANO“ Martu Novákovou.
Její éru mají Češi spojeni víc s pověstným výrokem, že za drahá mobilní data si mohou sami, protože moc používají wi-fi, než s energetikou, ale za Novákové došlo i ke kompletní obměně orgánu, který má na ČEPS dohlížet. Místopředsedkyní dozorčí rady se tehdy stala právnička Michaela Pobořilová, se kterou Babiš spolupracuje od doby, kdy byl ministrem financí, a z níž jako premiér udělal svou poradkyni. Časopis Ekonom ji v roce 2016 charakterizoval jako „Babišovu šedou eminenci, které důvěřuje víc než svým náměstkům a která mu řešit personální otázky“. Jménem Pobořilové byl nadepsán i jeden z pověstných šanonů, kterým se Babiš nechtěně pochlubil.
Místopředsedkyní dozorčí rady byla Pobořilová až do října 2022, takže s Durčákem spolupracovala čtyři roky. Pokud by se projevil jako neschopný manažer, Babiš by to dávno věděl a mohl zasáhnout. Což se nestalo. Nynější atak opozičního politika s ambicí usednout znovu ve Strakově akademii tak můžeme brát jako obvinění z kolaborace s vládou, při které se šéf ČEPS také nezdráhá lhát.
Můžeme sice Babišovy výroky bagatelizovat jako předvolební rétoriku určenou lidem, kteří si fakta neověřují, stejně tak ale může jít o předzvěst čistek v energetice.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist