Na Evropu se u nás dá svést prakticky všechno špatné. Politici toho rádi využívají, voliči to rádi slyší. A podle toho to také vypadá. Přes sedmdesát procent lidí u nás nechce podle průzkumu Evropské komise euro − tedy suverénně nejvíc ze všech zemí Evropské unie. Bohužel ale nejde o projev zdravého sebevědomí, ale spíš o odraz strachu a nedospělosti české společnosti, která si neumí uvědomit a přiznat vlastní zájmy. Pak ale těžko můžeme v Evropě cokoliv prosadit. Naše kritika Evropské unie a eura není ničím jiným než "ubrečeným" a nekonstruktivním odmítáním všeho, co se nám nabízí. Bude to přitom právě euro, které se stane důležitým testem naší schopnosti hrát v unii sebevědomější roli.

Na Evropské unii, potažmo eurozóně se dá kritizovat hodně věcí. Unie je přes veškerou snahu stále příliš daleko od svých občanů. Komisi schází demokratická legitimita, není volena, a Radě EU zase zodpovědnost − hlavy států se sjedou v pátek do Bruselu, aby přijaly rozhodnutí, a v pondělí není na místě už nikdo, kdo by si za ním stál.

Velkým tématem je také společný rozpočet. Zejména eurozóně, sdílející jednu měnu a teoreticky i jeden bankovní systém, vadí, že je příliš malý. Těžko ale zásadněji navyšovat společné finance, pokud jsou za to, kolik jednotlivé země vydávají, odpovědné národní vlády. Pokud by se to mělo v budoucnu stát, bude třeba sladit sociální systémy, které tvoří mamutí část národních rozpočtů. To si dnes ovšem nedokážou představit ani největší eurooptimisté. Podobnému megaprojektu by muselo předcházet nejen strukturální sblížení ekonomik, ale především otevřenější celoevropská debata odkazující na společné hodnoty. Od Lisabonu přes Amsterdam po Sofii jsou dnes klíčové hodnotové pojmy jako třeba solidarita chápány každým trochu jinak. A Brusel nenabízí pro debatu o nich prostor, což nás vrací zpět k problému přílišné vzdálenosti unie od jejích občanů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.