Podnikatel Leoš Novotný rozjíždí velký plán na spojení dvou soukromých dopravců − svého Leo Expressu a konkurenčního RegioJetu Radima Jančury. Následně chce většinový podíl v nově vzniklé firmě odprodat. Informace vyplývají z dokumentu určeného případným investorům, který z pověření Leo Expressu vypracovaly poradenské společnosti PwC a Patria.

Tento materiál s označením "projekt Tiger" potenciálním kupcům ukazuje finanční situaci obou firem a jejich případný potenciál, pokud by si přestaly konkurovat a fungovaly pod stejnou značkou.

Leo Express své plány nekomentuje. "K této záležitosti se nebudeme vyjadřovat," říká mluvčí společnosti Leo Express Emil Sedlařík. Radim Jančura dokonce případné spojení označuje za nesmysl. "Já dostávám každý rok několik nabídek na prodej dopravy. Stali jsme se druhým největším nestátním dopravcem v Evropě, vlaky nikdy neprodám, mají budoucnost. Deset let jsme čekali, že se konečně otevřou tendry, celá Evropa bude soutěžit. Spojení Lea a RegioJetu by stěží povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Leo Express investora hledá průběžně, má to na webu," reagoval na dotaz HN Jančura v SMS.

HN několik zdrojů z trhu, včetně dvou z Leo Expressu, pod příslibem anonymity potvrdilo, že Leoš Novotný investory skutečně shání. Nabízí jim možnost investovat právě do Leo Expressu a konkurenční společnosti RegioJet, o jejichž spojení usiluje.

Jančura sice striktně odmítá, že by byli s Novotným domluveni, v materiálu pro případné investory jsou ale uvedeny interní finanční údaje, jež by za jiných okolností měl jeho konkurent stěží k dispozici. Jedenáctistránkový dokument navíc vypracovaly a investorům zaslaly renomované poradenské firmy PwC a Patria.

"V případě, že renomovaný finanční poradce oslovuje možné investory s investiční příležitostí pomocí takzvaného teaseru, znamená to, že na prodeji konkrétní firmy už pracuje několik týdnů nebo i měsíců a má se svým ­klientem už dávno podepsaný mandát. Žádná seriózní firma typu PwC či Patria si nedovolí po trhu chodit s nabídkou, která není pravdivá nebo je nějakým způsobem spekulativní, s cílem takový prodejní mandát teprve získat. Každý poradce, který se chce na trhu dlouhodobě etablovat, dbá zejména na svou reputaci, protože to je to hlavní aktivum, které má," říká jeden z investičních poradců pod podmínkou anonymity.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.