Třetina odsouzených v Rusku jsou nevinní, třetina sedí za něco jiného, než udělali, a ta poslední třetina jsou skuteční zločinci. Problém je v tom, jak je od sebe rozeznat, říká moskevská novinářka Olga Romanovová, která se posledních několik let se svou organizací Rus sedící věnuje obraně lidí před systémem ruského soudnictví.

"Soud jako instituce v Rusku neexistuje. Máme jen budovy, na kterých je to napsané. Jenže je obtížné vysvětlit to někomu mimo Rusko, protože si všichni myslí, že přeháním," říká kategorická držitelka několika ocenění za televizní žurnalistiku Romanovová. Proto se rozhodla uvádět ve zprávách o ruském soudnictví co nejvíce konkrétních případů.

"Zrovna minulý měsíc soudili osmnáctiletého kluka za účast na nepovolené demonstraci. Obhajoval ho starý disident Sergej Šarov-Delone. Soudce povolal dva policisty jako svědky obžaloby a ptal se, jestli poznávají člověka, kterého zatkli. Jistě, říkají policisté, toho dědu, dobře si ho pamatujeme. Prokurátor se jim snažil naznačit, že soud je nad někým jiným, ale oni trvali na svém. Nakonec soudce odchází do poradní místnosti, vrací se a odsuzuje mladíka ke třiceti dnům vězení. To všechno je v protokolech," nepřestává ani po měsíci žasnout Romanovová.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Další absurdní případy z ruského soudnictví.
  • Návrh Romanovové, jak situaci řešit.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se