Zakladatel a vlastník portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič má na miliardáře výjimečný koníček. Baví ho předpovídání počasí, hlavně větru.

Jeho aplikace Windy je určená nejen jachtařům, surfařům či paraglidistům, ale i záchranářům, kteří se pohybují v klimaticky náročných oblastech, včetně míst zasažených hurikány. Na rozdíl od Seznamu.cz, jenž více než dvě desítky let vydělává na on-line reklamě v Česku, čtyři roky staré Windy má globální ambice.

Lukačovič přitom není v tuzemsku sám, kdo předpovídá, jak moc a jakým směrem bude foukat na tisícovkách různých míst po celém světě. O lidi, kteří prahnou po informacích o větru, se už 18 let stará portál Windguru Václava Horníka. Na rozdíl od Lukačoviče je Horník méně veřejně známý, ale Windguru se vypracoval mezi globálně nejnavštěvovanější weby o větru a počasí. Horník je s finančními výsledky Windguru spokojený, ale podrobnosti prozradit nechce.

"Díky Windguru slušně uživím rodinu. Dělám práci, která je vlastně můj koníček, a mám dům bez hypotéky," řekl v rozhovoru pro HN Horník.

Podle informací, které o svých financích uvedl německý portál Windfinder, cílící na podobné hledače větru jako Windguru a Windy, je zjevné, že lze na předpovědích větru ročně utržit zhruba deset milionů korun.

Podle Olivera Königa, jednoho ze dvou spoluvlastníků a zaměstnanců Windfinderu, jeho firma sídlící v přístavním městě Kiel už před třemi lety dosahovala obratu půl milionu eur.

"Není to na velké vyskakování, ale v Kielu z toho lze dobře vyžít," uvedl König v rozhovoru pro místní deník Kieler Nachrichten.

Se zhruba čtyřmi miliony uživatelů měsíčně je Horníkův Windguru zhruba o čtvrtinu větší než Königův Windfinder i Lukačovičův portál Windy.

Cesta ke globálnímu růstu menších projektů

Ve světě uspělo v posledních letech několik větších českých technologických společností, včetně poskytovatelů kybernetického zabezpečení Avast a AVG, on-line prodejce letenek Kiwi.com či výrobce 3D tiskáren Prusa.

Windguru a Windy dokazují, že díru do světa mohou udělat i menší tuzemské on-line projekty založené na zpracování a uživatelsky komfortním zobrazení dat. Klíčem k úspěchu je najít skulinu na trhu a rychle ji ovládnout. Vzhledem k přetlaku nabídky aplikací a webových portálů o počasí je specializace na vítr a vlny v případě Windguru a Windy zásadní.

Oběma projektům pomáhá nadšení zakladatelů, kteří se k předpovědím počasí dostali díky svým koníčkům. Lukačovič i Horník jsou vyznavači kitesurfingu. Při tomto vodním sportu jezdec stojí na prkně (surf), jež připomíná snowboard, a táhne ho drak (kite) ve tvaru paraglidového křídla, do kterého se opírá vítr.

"Jmenuju se Ivo a miluju vítr! Jsem vášnivý kiter, pilot helikoptéry a tryskáče, který skoro neustále sleduje, kde fouká, jaké jsou vlny, meteorologická hlášení a kde je čerstvý prašan," uvedl o sobě Ivo Lukačovič na stránkách Windy. Dodal, že jako nadšenec do počítačů si všechno naprogramoval sám ve svém volném čase.

Lukačovič si úzkostlivě střeží své soukromí. Na fotografiích, které se v posledních letech dostaly na veřejnost, není zřetelně vidět jeho tvář. To platí i pro Windy a video, které natočil a uveřejnil při spuštění projektu pod jeho původním názvem Windyty. Ukazuje v něm svou další větrem poháněnou vášeň, kterou je zimní varianta dračího létání − snowkiting. Obličej a hlavu mu zakrývají lyžařské brýle a helma. Podnikatel, jenž letos oslavil čtyřicáté narozeniny, na žádost o rozhovor pro HN nereagoval.

Jako administrátor Windy ale často odpovídá na dotazy uživatelů na on-line fóru projektu. O svém nadšení pro Windy a radost z vlastních programátorských dovedností se rozhovořil v rozhovoru pro měsíčník Forbes. Podnikatel, který letos oslavil 44. narozeniny, patří s majetkem ve výši 15 miliard korun mezi dvacet nejbohatších Čechů. Koupil a nechal zrekonstruovat historický letoun Lockheed Electra 10A, který patřil J. A. Baťovi. V roce 2015 s ním Lukačovič přeletěl Atlantik. Odstartoval z kanadského Toronta, přistál na letišti Točná u Prahy, které podnikatel také vlastní.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Odkud se na světě berou informace o počasí.
  • Kdo jsou fanoušci Windguru a Windy.
  • Kolik lidí české projekty využívá.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se