Až do tohoto víkendu to vypadalo celkem dobře: srbský prezident Aleksandar Vučić a jeho kosovský kolega Hashim Thaci už měsíc nechávají kolovat nápad, že by se pomocí překreslení hranic mohly obě země domluvit na vzájemném uznání. Oběma by to otevřelo dveře do Evropské unie, jakkoli by to cesta byla ještě dlouhá a trnitá.

Srbové ovládají sever Kosova, i když zde tvoří menšinu. Albánci zase představují většinu ve třech jihosrbských okresech, takže čistě technicky se nabízí výměna těchto dvou území. Nápad samozřejmě narazil na obavy, že změna hranic by vyvolala v Evropě, hlavně tedy na Balkáně, vlnu dalších požadavků na podobné úpravy. Rusko a USA ale v zásadě nebyly proti, Německo ano. Vučić a Thaci se měli potkat v pátek v Bruselu za účasti Federiky Mogheriniové, šéfky unijní diplomacie. Jenže Vučić na poslední chvíli schůzku zrušil a nařídil armádě a policii přerušení veškeré komunikace s kosovskými kolegy. Tím vytvořil napětí před svojí plánovanou víkendovou cestou do Kosova za tamními Srby. Kosovská vláda mu neschválila plán cesty, takže zvládl jen pohovořit se Srby na severu a v neděli mu už cestu do jedné ze srbských vesnic Kosované zablokovali.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Co vedlo srbského prezidenta, aby na poslední chvíli od dohody couvl? Dokážou Makedonci jít Srbům a Kosovanům příkladem?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se